Úřad inspekce práce odhalil už stovku nelegálních agentur

Ekonomika
11. 10. 2017 21:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) letos zatím odhalil asi stovku agentur, které zprostředkovávají zaměstnání, ačkoliv k tomu nemají povolení. Nelegálně zaměstnaných našli inspektoři 170 lidí. Kontrol zaměřených na odhalování skrytého agenturního zaměstnávání úřad dosud letos provedl zhruba 200.

"Odhalené nelegální agentury byly především polské firmy, které do Česka přivážejí Ukrajince," řekl na konferenci o pracovním trhu v Moravskoslezském kraji náměstek ředitele SÚIP Jiří Macíček.

Zastřené agenturní zaměstnávání je podle něj velkým problémem. "Sledujeme poslední dva roky trend při námi prováděných kontrolách, že vzhledem k situaci na trhu práce, nedostatku pracovní síly, tak využívají toho podnikavci a snaží se jaksi uspokojit požadavky českých zaměstnavatelů," řekl Macíček.

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji činil na konci září 5,9 procenta a práci tam nemělo víc než 51 500 lidí. Zároveň ale zaměstnavatelé hledali zhruba 15 tisíc pracovníků, na některé pozice marně.

Některé firmy přivážející zaměstnance se podle Macíčka svým způsobem chovají jako agentury. "Zastírají to skutečností, že v rámci Evropské unie je možné vysílat zaměstnance na území jiného členského státu, tedy i cizince, pokud má povolení k zaměstnání," řekl Macíček.

Inspekce pak při ověřování působení těchto firem v Polsku zjišťuje, že byly založeny účelově. "Sice existují pracovní smlouvy, ale tito zaměstnanci především z Ukrajiny nejsou sociálně pojištěni, nikdy na území Polské republiky nevykonávali svou činnost," řekl Macíček. V případě legálního vysílání pracovníků musí zaměstnanci předtím nějakou dobu pracovat na území státu, z nějž jsou vysíláni.

Pracovníci SÚIP v některých případech záležitosti předávají policii, protože pro ně i jejich polské kolegy jsou firmy odhalené kontrolou nedosažitelné. Ukrajinské občany mnohdy čeká vyhoštění z Česka, navíc bez slíbené odměny, kterou už jim nikdo nevyplatí.

Viceprezident Asociace poskytovatelů personálních služeb a generální ředitel společnosti Adecco Ondřej Wysoglad řekl, že vedle nelegálního zaměstnávání druhým aspektem, který výrazně ovlivňuje pracovní trh, je dodržování srovnatelných podmínek. "Celá podstata agenturního zaměstnávání je to, že agenturní zaměstnanec musí mít stejné podmínky jako kmenový zaměstnanec a neexistuje mezi tím rozdíl," řekl Wysoglad.

V Moravskoslezském kraji je podle něj prostřednictvím personálních agentur zaměstnáno asi 15 tisíc lidí. Na trhu přitom ubývá lidí, které je možné zaměstnat. Wysoglad zmínil, že kraj je charakteristický určitou uzavřeností. "Počet cizinců tady není tak velký jako v jiných regionech, jako je například plzeňský, pražský a podobně. Zajímavostí je určitě i malý podíl cizinců ze třetích zemí, který je diametrálně odlišný než v jiných regionech, kde se bavíme o tisícovkách lidí," řekl Wysoglad.

Uvedl, že v Moravskoslezském kraji je zaměstnáno celkem 20 tisíc cizinců. Z toho 11 tisíc je Slováků a 6 tisíc Poláků. Ze zemí mimo Evropskou unii, takzvaných třetích zemí, v kraji nyní legálně pracuje jen asi 300 zaměstnanců. Mezi nimi je více než 150 Korejců, což souvisí s působením automobilky Hyundai a jejích subdodavatelů, a přes 100 Ukrajinců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Danny Lawson

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ