Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil soutěž Generálního ředitelství cel na nákup 1600 služebních pistolí téměř za 20 milionů korun. Vydal předběžné opatření.
"Mohu potvrdit, že ve věci je vedeno prvostupňové správní řízení a že bylo vydáno předběžné opatření zakazující uzavření smlouvy s vybraným uchazečem. Zakázka je prověřována kvůli způsobu hodnocení nabídek," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.
ÚOHS se případem zabýval na základě podnětu České zbrojovky, která oproti obchodní firmě MPI CZ a jejím rakouským pistolím Glock nabídla o 2,5 milionu nižší cenu, tendr ale původně prohrála.
Mluvčí Generálního ředitelství cel (GŘC) Martina Kaňková řekla, že ředitelství nakupuje zbraně kvůli modernizaci, takže ho pozastavení soutěže neohrozí. "Zbraně máme, akorát jsou to zastaralé typy," uvedla. GŘC podle ní nyní žádné kroky dělat nebude, počká na konečné rozhodnutí ÚOHS.
"Zadavateli se ukládá zákaz uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem MPI CZ do doby, než bude případ řádně prošetřen nebo bude zjednána náprava," cituje rozhodnutí ÚOHS deník E15. Česká zbrojovka napadla především to, že místo členů hodnotící komise zkoumali vlastnosti pistolí údajně náhodně vybraní poradci, kteří v rozporu se zákonem nepředložili prohlášení o nepodjatosti.
Přitom jejich subjektivnímu stanovisku, které technicky neověřilo žádné certifikované pracoviště, jak je podle deníku E15 obvyklé v ozbrojených složkách vyspělých zemí, vedení celníků přiřadilo váhu plných čtyřiceti procent. Právě tato skutečnost a nikoliv cena rozhodla o vítězství rakouských pistolí.
Navíc vlastnosti nabízených zbraní jako například "jistý a hluboký úchop, a to silnou, slabou a oběma rukama" nebo jejich podrobení "obvyklým manipulačním a střeleckým postupům u Celní správy ČR" si komise a náhodně přizvaní odborníci uzpůsobili údajně v rozporu se zadávací dokumentací veřejné zakázky, píše E15. "Úřad získal pochybnosti o souladu úkonů a postupů zadavatele se zákonem," uvedl ve svém rozhodnutí o vydání předběžného opatření.