Pojišťovny zaznamenaly v letošní zimní sezoně mírný nárůst počtu zranění a škod českých turistů při lyžování v zahraničí. Více vzrostl objem škod, což je zapříčiněno drahou a kvalitní zdravotní péčí v soukromých zahraničních klinikách, uvedly oslovené pojišťovny.
Kooperativě v letošní zimní sezoně klienti nahlásili 1995 pojistných událostí, předchozí zima byla z tohoto pohledu příznivější, pojišťovna evidovala 1667 škod. Objem škod vzrostl o čtyři miliony na 30 milionů Kč. Nejvíce škod hlásili klienti, kteří cestovali do Rakouska, Itálie a Francie, tedy tradiční lyžařské destinace, řekl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Výrazně letos, zřejmě kvůli chřipkové epidemii, narostl podle Káni počet uplatněných storen zájezdu. Vedle nemoci bylo i několik případů, kdy klienti jako důvod storna udávali obavu z možného teroristického útoku. Týkalo se to zejména Francie.
Podle šéfa marketingu ERV pojišťovny Vlastimila Divokého počet zimních škod stoupl meziročně o 27 procent, což odpovídá rostoucímu počtu zimních dovolených. Škody se podle něj týkaly hlavně úrazů a škod z odpovědnosti. Lyžování je z pohledu zimních sportů stále nejrizikovějším sportem. Co se týče závažnosti úrazů, každý třetí úraz ze sjezdovky je vážný, na snowboardu je to dokonce 55 procent všech úrazů. Nejčastější případy byly úrazy kolenních vazů, dále zlomeniny nohy, zranění zápěstí a loktů a také nachlazení.
Česká podnikatelská pojišťovna v zimní sezoně evidovala 174 úrazů po celém světě, v té předcházející jich bylo 188. "Obecně z našich statistik je ale patrný nárůst případů zdravotní asistence. Je pravděpodobné, že se klienti chovají zodpovědněji a úrazy především z lyží a snowboardů, kterých je v zimním období zdaleka nejvíce, jsou v letošní sezoně méně časté," uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková.
Zatímco celkový počet škod byl v ERGO pojišťovně skoro stejný, objem pojistného plnění vzrostl meziročně téměř o třetinu a průměrná škoda o více než čtvrtinu. To podle mluvčí Běly Jaškové odpovídá trendu rostoucích nákladů za zdravotní péči v zahraničí i nárokům klientů na kvalitní péči.
Podle průzkumu, který dělala agentura Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit, si cestovní pojištění zřizuje drtivá většina respondentů jezdící lyžovat do zahraničí. Pouze sedm procent těch, kteří jezdící na zimní dovolenou do zahraničí, si cestovní pojištění nezřizuje.
Letošní zimní sezona potvrdila trend posledních pár let, kterým je vzrůstající počet případů hlášených z Nového Zélandu a Spojených států, kam Češi stále raději jezdí na pracovní a studijní pobyty i na delší dovolené za cestovatelskými zážitky, uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. V počtu zásahů jsou tak Nový Zéland a USA hned za Rakouskem a Itálií. Oblíbenými destinacemi pro zimní dovolené jsou i ty exotické, zejména Thajsko a Indonésie. Částky vynaložené na ošetření v těchto destinacích stoupají do astronomických výšin, nákladnější je také případná repatriace, dodala.