Přípravný výbor v Ústeckém kraji začal sbírat podpisy nutné pro vyhlášení referenda nazvaného Platit musí viníci. Podpisů musí být 40 tisíc. Cílem těchto snah je, aby škody vzniklé v souvislosti s rozdělováním evropských peněz prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad platili výhradně ti, kteří je způsobili. Novinářům to řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Leo Steiner (KDU-ČSL). Pokud se ho podaří prosadit, bude to první krajské referendum v České republice.
Steiner uvedl, že podle zákona o referendu je nejprve nutné prostřednictvím podpisové akce získat podporu šesti procent voličů s trvalým bydlištěm v kraji. Podle červnových statistických údajů v něm žije více než 826 tisíc lidí. "V tuto chvíli to vypadá, že bude nutné sebrat minimálně 40 tisíc podpisů," řekl. S jejich sběrem se začalo v úterý. Podpisy pak budou předloženy krajskému zastupitelstvu. To může v zákonné lhůtě referendum vyhlásit nebo začít ve věci samo konat, nebo referendum nevyhlásí a o jeho konání pak bude rozhodovat soud.
Steiner plánuje, že by se referendum mohlo konat příští rok v termínu komunálních voleb. "Sběr podpisů by měl vyvrcholit v dubnu, maximálně v květnu příštího roku," dodal. Podotkl, že jde o otevřenou aktivitu. Podílí se na ní například občanské sdružení Oživení, které se zabývá problematikou korupce a střetu zájmů ve veřejné správě, ale také Jan Čižinský, zmocněnec přípravného výboru referenda, které se konalo v Praze 7 kvůli koupi radnice.
Podle Steinera se celkové škody v ROP Severozápad budou pohybovat v miliardách korun. Jen korekce, kterou kvůli pochybením žádala zaplatit Evropská komise, činí asi 2,6 miliardy korun. Ústecký kraj z této sumy zaplatí skoro 600 milionů, půjčí mu na to stát.
Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM.
Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU.
Ústecko chystá první krajské referendum. Kvůli korupci
Ekonomika
24. 9. 2013 11:54
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia