Ústecko chystá první krajské referendum. Kvůli korupci

Ekonomika
24. 9. 2013 11:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přípravný výbor v Ústeckém kraji začal sbírat podpisy nutné pro vyhlášení referenda nazvaného Platit musí viníci. Podpisů musí být 40 tisíc. Cílem těchto snah je, aby škody vzniklé v souvislosti s rozdělováním evropských peněz prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad platili výhradně ti, kteří je způsobili. Novinářům to řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Leo Steiner (KDU-ČSL). Pokud se ho podaří prosadit, bude to první krajské referendum v České republice.

Steiner uvedl, že podle zákona o referendu je nejprve nutné prostřednictvím podpisové akce získat podporu šesti procent voličů s trvalým bydlištěm v kraji. Podle červnových statistických údajů v něm žije více než 826 tisíc lidí. "V tuto chvíli to vypadá, že bude nutné sebrat minimálně 40 tisíc podpisů," řekl. S jejich sběrem se začalo v úterý. Podpisy pak budou předloženy krajskému zastupitelstvu. To může v zákonné lhůtě referendum vyhlásit nebo začít ve věci samo konat, nebo referendum nevyhlásí a o jeho konání pak bude rozhodovat soud.

Steiner plánuje, že by se referendum mohlo konat příští rok v termínu komunálních voleb. "Sběr podpisů by měl vyvrcholit v dubnu, maximálně v květnu příštího roku," dodal. Podotkl, že jde o otevřenou aktivitu. Podílí se na ní například občanské sdružení Oživení, které se zabývá problematikou korupce a střetu zájmů ve veřejné správě, ale také Jan Čižinský, zmocněnec přípravného výboru referenda, které se konalo v Praze 7 kvůli koupi radnice.

Podle Steinera se celkové škody v ROP Severozápad budou pohybovat v miliardách korun. Jen korekce, kterou kvůli pochybením žádala zaplatit Evropská komise, činí asi 2,6 miliardy korun. Ústecký kraj z této sumy zaplatí skoro 600 milionů, půjčí mu na to stát.

Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM.

Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ