V Česku je 21 400 dolarových milionářů, přibyla desetina

Ekonomika
9. 9. 2015 11:14
V Česku vzrostl počet dolarových milionářů na 21.400
V Česku vzrostl počet dolarových milionářů na 21.400

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než desetinu na rekordních 21 400 lidí. Celosvětový růst byl téměř o 920 tisíc lidí na 14,6 milionu. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management ohledně světového bohatství, kterou prezentovala na tiskové konferenci v Praze společnost Capgemini.

Celosvětově se bohatství dolarových milionářů zvýšilo díky zlepšení ekonomiky a příznivému vývoji akciových trhů o sedm procent na rekordních 56,4 bilionu dolarů.

"Rok 2014 byl šestým rokem v řadě, kdy rostl počet a bohatství dolarových milionářů. Vysoká výnosnost vlastního kapitálu a výkonnost ekonomiky umožnily růst bohatství o zhruba sedm procent, což navazuje na dvouciferný růst z minulého roku," uvedl ředitel české Capgemini Zdeněk Přibyl.

Převážná většina dolarových milionářů je poměrně rovnoměrně rozložena mezi Severní Ameriku, Evropu a Asii a Tichomoří, podobně je tomu i s jejich bohatstvím. Oblast Asie a Tichomoří je ale regionem s nejrychlejším růstem bohatstvím a v počtu dolarových milionářů mírně předstihla i Severní Ameriku. Při výhledu na několik dalších let Capgemini očekává, že Evropa bude ekonomicky posilovat a významně zde poroste počet dolarových milionářů i jejich bohatství.

V Česku počet dolarových milionářů roste výrazně rychleji, než je celosvětový průměr. Přispívá k tomu i růst reálného HDP, státní úspory, růst cen nemovitostí a historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu.

Z hlediska jednotlivých zemí více než polovina (52 procent) globálního růstu dolarových milionářů byla v Číně a USA. Jejich největší nárůst zaznamenala Indie (26 procent), důvodem byla situace na akciových trzích a snížení nákladů na důležitý dovoz ropy.

Následovala Čína s růstem počtu dolarových milionářů o 17 procent. Rychlý růst v Asii a Tichomoří a Severní Americe kontrastoval se situací v Latinské Americe, která je jediným regionem s poklesem počtu dolarových milionářů (o dvě procenta). V Evropě počet dolarových milionářů stoupl o čtyři procenta.

Akcie předstihly v uplynulém roce hotovost jako nejoblíbenější formu jmění dolarových milionářů (27 procent z portfolia). Celkem 26 procent svého majetku drží v hotovosti, důvodem je především snaha o zachování stejného životního stylu. Zbytek bohatství mají v nemovitostech (20 procent), pevných výnosech (16 procent) a alternativních investicích (10 procent).

Dolaroví milionáři mají i nadále zájem investovat své bohatství, odborné znalosti a čas do pozitivního sociálního dopadu. Celkem 92 procent z nich to vidí jako důležitou věc.

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění jeden milion dolarů a více, a to bez hodnoty hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé potřeby.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ