Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 3,1 procenta. Neudržela tak růst z předchozího měsíce, kdy se zvýšila o 4,2 procenta. Na výsledku se projevila zejména nižší výroba počítačů a motorových vozidel. V srpnu výrazně zrychlil propad stavební produkce, stavebnictví zaznamenalo meziroční pokles o 4,7 procenta, v červenci činil propad 0,5 procenta.
Srpnové údaje byly ovlivněny také celozávodními dovolenými, které naopak pomohly při červencovém výpočtu. "Za poslední dva měsíce průmyslová produkce meziročně vzrostla o 0,5 procenta, po očištění od vlivu pracovních dnů pak klesla o 0,6 procenta," uvedl Český statistický úřad. Meziměsíčně se průmyslová výroba v srpnu snížila o 2,9 procenta.
"Jak naznačují nejnovější výsledky, česká ekonomika zřejmě pomalu přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vzhledem k tomu, že domácí poptávka prochází i nadále silným útlumem, nebudou podle něj zřejmě čísla v následujících měsících nijak povzbudivá.
Dnešní údaje podle analytika Komerční banky Marka Dřímala potvrdily, že červencové pozitivní překvapení bylo mimořádné a že průmysl skutečně zažívá pokles. Loňského téměř sedmiprocentního růstu letos průmysl určitě nedosáhne. "V průměru za letošní rok by si měl průmysl mírně polepšit o jedno procento," uvedl Dřímal.
Vedle produkce počítačů a motorových vozidel meziročně propadla výroba základních kovů a slévárenství. Nejvýznamněji vzrostla produkce chemických přípravků, výroba elektrických zařízení či výroba nápojů.
Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 1,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o půl procenta, tuzemské nové zakázky byly nižší dokonce o tři procenta. "K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů," doplnil ČSÚ.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně klesly o 0,7 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu klesl o procento. Jejich průměrná měsíční mzda vzrostla o tři procenta na 25 743 korun.
Klesá i stavební produkce
Výrazně se v srpnu zrychlil propad stavební produkce. Meziročně stavebnictví zaznamenalo pokles o 4,7 procenta, v červenci propad činil 0,5 procenta. Klesl počet vydaných stavebních povolení i zahájených bytů, dokončených bytů ovšem přibylo.
Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů bylo tuzemské stavebnictví nižší o 1,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba budov, meziročně kleslo o 4,8 procenta, inženýrské se snížilo o 4,3 procenta.
Stavebních povolení úřady v srpnu vydaly 9057, meziročně o 7,4 procenta méně. Hodnota těchto staveb meziročně stoupla o 131,2 procenta na 53,1 miliardy korun. Podle statistiků se na tom podepsala zejména povolení velkých staveb pro energetiku a průmysl.
Rozestavěných bytů v srpnu meziročně ubylo o 15,9 procenta na 1952. V bytových domech jich bylo oproti loňskému srpnu dokonce o 28,8 procenta méně a v rodinných domech se jejich počet snížil o 12,6 procenta.
Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,3 procenta na 2825. Zvýšil se však jen v bytových domech, a to o 74,3 procenta. V rodinných domech klesl o 20,1 procenta.
Zaměstnanost stavařů meziročně klesla o pět procent. Jejich průměrná měsíční mzda ovšem stoupla o 5,8 procenta na 30 842 korun.