Na pultech českých obchodů se loni opět zvýšilo zastoupení zboží prodávaného pod hlavičkou maloobchodních řetězců. Zatímco v roce 2005 činil v Česku podíl privátních značek obchodníků 16,7 procenta, loni tento ukazatel podle průzkumu společností GfK a Incoma Research vzrostl na 17,1 procenta. Česká republika tak ve střední a východní Evropě patří mezi země s nejvyšší podílem privátních značek, ve srovnání se západní Evropou ale stále zaostává.
Tobias Schediwy ze společnosti GfK na úterní konferenci Retail Summit v Praze uvedl, že největší podíl privátních značek je ve Švýcarsku, kde loni činil jedna čtyřicet procent, a ve Velké Británii (34,8 procenta). Ve střední a východní Evropě má ve srovnání s Českem vyšší podíl privátních značek Rakousko (21,4 procenta), Maďarsko (22 procent) a Slovensko (23 procent). V Polsku je podíl privátních značek nižší a činí šestnáct procent.
Nejméně zboží prodávaného pod privátními značkami obchodníků je k dostání v chorvatských (sedm procent) či bulharských (tři procenta) obchodech. Nulové zastoupení mají výrobky privátních značek na Ukrajině, Rusku či Rumunsku, kde moderní formáty obchodů teprve vznikají.
"Zatímco ve Švýcarsku a Velké Británii se zvyšování podílu privátních značek zpomaluje, tak ve střední a východní Evropě pokračuje jeho dynamický růst," prohlásil Schediwy, podle kterého ale výrazně roste prodej těchto značek také v sousedním Německu. Polovina německých rodin totiž chodí pravidelně nakupovat do diskontních prodejen, ve kterých mají tyto výrobky velké zastoupení.
Studie společnosti KPMG upozornila, že maloobchodní řetězce ve střední a východní Evropě nabízejí výrobky pod vlastním označením téměř o třetinu levněji než ostatní produkty. Obchodníci privátní značky prodávají v několika zemích, takže s jejich výrobci mohou dohodnout lepší cenu.
Obliba privátních značek u českých zákazníků i vlivem nízkých cen ve srovnání se značkovými výrobky v posledních letech stoupá, a obchodní řetězce jim proto začaly nabízet nejen potraviny a nápoje, ale i domácí spotřebiče či sportovní potřeby.
Obchodní řetězce většinou nabízejí dva až tři typy privátních značek od nejlevnějších výrobků až po zboží srovnatelné se značkovými produkty či nadstandardní řady výrobků vlastní značky.
Foto: Petra Mášová