Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Téma TÝDNE
V práci jen do čtvrtka. Proč mají Evropané více volna než Češi

20.11.2017 19:30 Původní zpráva

Češi patří k největším dříčům v Evropě. Týdně odmakají přes čtyřicet hodin. Trend ve vyspělých zemích je ale opačný: pracovat stále kratší čas. S nástupem digitální ekonomiky se zdá, že šestihodinová pracovní doba je na dosah.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Petr Rozlil (3 hlasy) 20.11.2017 19:54

    Takze kratce receno nam chcete rict, ze nas stale maji za blbce a za...

  • Karel Hrabě (1 hlas) 21.11.2017 08:52

    TO ZAPOMĚLI NAPSAT ŽE V ZAHRANIČNÍCH FIRMÁCH U NÁS JSOU NORMY VYŠŠÍ...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

DIKY VAŠKOVI HAVLOVI SE MÁME SKVĚLEJá si myslím, že to je veliký strašák, že je ohrožena demokracie. To jsou výplody lidí, kteří se bojí, že najednou přijdou o svá korýtka. Já respektuji každého. Ale když slyším úplně hysterické nepříčetné výlevy předsedy jedné strany, která se jen tak tak dostala do Parlamentu, tak mi to připadá, že ten člověk by se měl spíš léčit. On když mluví, tak prská nenávistně kolem sebe jedovaté sliny. Docela si myslím, že rozumní jsou ti Piráti. Jsou mladí, nejsou zasaženi tou dobou, co byla. Také si nenechají od nikoho nic diktovat, ani od těchto rádoby zachránců demokracie.
 
U příležitosti 17. listopadu si vždy více připomínáme Václava Havla. Jak Vy ho s odstupem těch 28 let vidíte?
 
Podle mne to byl zřejmě veliký naivista. Myslím si, že on to opravdu myslel vážně, že by láska a víra měla zvítězit nad lží a nenávistí. Ale nějak se mu to vymklo z ruky, nebo se asi obklopil těmi nesprávnými lidmi… Má samozřejmě spoustu zásluh, ale mimo jiné má také tu generální amnestii, kterou tenkrát vyhlásil, což nemá ve světě obdoby. Až se jednou spočítá, co to stálo lidských životů, tak nevím, jak se na to lidi budou tvářit. A hlavně si nechal našeptávat od lidí, kteří samozřejmě spíš mysleli na sebe než na demokracii. Já si myslím, že on to opravdu myslel vážně. Akorát se to nějak vymklo tím týmem, co kolem sebe měl.
 
Vy jste zmínil amnestii, mnozí lidé mu vyčítají i schvalování bombardování Jugoslávie….
 
Tak to vůbec! Jak může někdo říct, že je humanitární bombardování? Tohle by mělo vejít do dějin. Protože opravdu neznám termín humanitární bombardování. Bombardování skutečně není humanitární! Já jsem totiž potom v té Jugoslávii byl, zase pro ten New York Times magazine jsme tam dělali reportáž. Tam třeba byl učitel na jedné straně, na druhé žáci a stříleli po sobě.. Byla to taková podivná válka a bylo to hrozné. A jestli si vojska, která tam zasahovala, představovala humanitární bombardování tak, že na mostě rozbombardují, rozstřílejí plný vlak dělníků, kteří jeli do továrny, tak to nevím…..
Je pravda, že někteří ti, kteří dříve měli Václava Havla doslova jako „modlu“, tak se na něj dívají nyní více kriticky. Například na jedné z televizí proběhla reportáž, kde zaznělo, že u jeho „Hrádečku“ bylo letos o poznání méně zapálených svíček než dříve. Proč to tak podle Vás je? Proč to někteří lidé vidí najednou jinak, než třeba ještě před pár lety?
 
Já si myslím, že lidi ještě před pár lety pořád věřili, že on mohl být ta záchrana. Ale dneska už má každý takových starostí a věci, které si mysleli, že budou, tak zjistili, že nejsou a naopak. K moci se dostávají kariéristi, zase lidi, kteří z ničeho chtějí co nejdříve zbohatnout, jdou přes mrtvoly…. Takže to je znechucení společnosti.
Opět se hovoří o orientaci naší země „na Východ“ nebo „na Západ“. Příznivci EU se děsí referenda, které by dle ANO nemělo postihnout otázku setrvání v EU, ale nemusí to být konečný postoj. Okamura či KSČM se tomu vůbec nebrání. Co by podle Vás pro nás znamenalo, kdybychom vystoupili z EU a domníváte se, že by lidi chtěli vystoupit, pokud by se o tom hlasovalo v referendu?
Já nejsem ekonom a nechci se do tohoto pouštět. Ale jak mám zkušenosti ze světa, tak třeba Španělsko, Řecko,Portugalsko, tam když se řekne Evropská unie, tak to je, jako když před býka dáte červený hadr. Tam jsem nepotkal snad jediného člověka, vyjma možná nějakého bankéře, který by horoval pro EU. Ale já si hlavně myslím, že unie si to všechno dělá sama, nesmyslnými příkazy, zákazy. Lidi tohle nepotřebují, aby jim někdo diktoval a vodil je za ruku jako malé děti. A pokud se unie nezmění, tak si myslím, že nemá do budoucna příliš šanci na přežití. A nějaké směřování k východu? To je nesmysl. Vždyť i prezident Trump prohlásil, že ty sankce jsou nepřiměřené. Navíc Rusy to vůbec nepostihlo. Ty samé věci dostávají přes Turecko, Indii, Čínu…. V Rusku jsou plné obchody, je tam všechno. Takže jediný, kdo na to doplatil, jsou tady různé firmy, které tam nesmějí dovážet.
Blíží se prezidentské volby, máme už jasno, kdo bud

0 hlasů

TO ZAPOMĚLI NAPSAT ŽE V ZAHRANIČNÍCH FIRMÁCH U NÁS JSOU NORMY VYŠŠÍ JAK U NICH DOMA O 20% AŽ 70% TO JE SVATÁ PRAVDA !!!!!

1 hlas

To jsou čísla mi osobně docela neznámá. Například u bývalého zaměstnavatele (se sídlem v Bavorsku a klientem z Rakousku) jsem měsíčně pracoval kolem 180 hodin nočních směn abych na konci měsíce měl o něco více než minimální mzdu. A 180x12 je 2160 hodin ročně.

A to jsem tam zažil i muset odpracovat 15 nočních šicht za sebou bez volna (když kolega šel na dovolenou), nebo mezi šichty nacpat cestu vlakem do Mníchova (tenkrát trvající 6 hodin) aby se tam pokrylo směnu bez Eura navíc jako dieta nebo že by se nějak proplatilo těch 6 hodin jedná cesta.

Kolega pracující pro agenturu zas najatá aby uklízela sdílené prostory, tak ten zas měl nejednou, že pokryl dvě šichty za sebou jak ta agentura zřejmě nenašla dostatek zaměstnanců (a nechtěla odmítat zakázky které často s krátkou výpovědní lhůtou) a kolega možná rád, že si mohl trochu přivydělat, což i pokud se aspoň nešmelilo tak poněkud záhul vícekrát za sebou nebo právě celkově mnoho hodin.

A když se podívá na stavby kde pracovníci například z Rumunska, ponněkud pochybuji, že by nepracují více než 40 hodin měsíčně, obzvláště když mnohému podniku prochází neplacení přesčasů a podobně. A nápodobně zřejmě v nejednom dalším oboru, obzvláště za legislativy kdy občané EU nemají jinou možnost než se smířit s pracovními podmínkami jak jsou nebo doufat, že je poveze Klaus zpět domů když jsou vyhození možná i bez proplácení mzdy která náleží ale právě žádná podpora za které by si mohli dát do kupy papíry a podívat jestli na to není specializovaný právník či podobně.

Ale v těch velkých závodech to možná skutečně tak je, že pracovní doba pod 40 hodin pokud ten výpočet není akorát:

"Celkový počet odpracovaných hodin včetně částečných úvazků, a to vyděleno počtem těch pracantů i pokud někdo vlastně pracuje jenom 10 hodin za týden a možná by vlastně byl rád kdyby se mělo plný úvazek."

0 hlasů

pardón
*stavby ..., poněkud pochybuji, že nepracují více než 40 hodin za týden

0 hlasů

Takze kratce receno nam chcete rict, ze nas stale maji za blbce a za hovada nas budou navzdy mit nasi Germansky a Anglosaxonsky spoluobcane.

3 hlasy

Máte pracovní smlouvu například s Bundestagem? Asi těžko. Potažmo, pokud nějakou pracovní smlouvu máte, tak to by jste měl dohodnout s tím kdo tam je psaný jako zaměstnavatel, nebo aspoň se netvářit jako by to byla vina všech ostatních pokud Vám ten zaměstnavatel neplatí přesčasy, z dotací určené do hospodářství si staví své rekreační středisko, a podobně.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov