Stále více lidí v Česku nemá na splácení hypotéky, a proto jejich domy a byty končí stále častěji v nedobrovolných dražbách. V nabídce dražebníků jsou i atraktivní nemovitosti v Praze.
O střechu nad hlavou začíná oproti minulosti přicházet i řada bohatších lidí, kteří vlastní bydlení v žádaných lokalitách. Při posledních nedobrovolných dražbách pořádaných společnosti Naxos, která je jedním z největších dražebníků v zemi, se prodávaly například dva rodinné domy ve Statenicích u Prahy, rodinný dům v Bášti u Prahy a byt v rezidenční čtvrti na pražských Vinohradech v Šumavské ulici. Všechno to jsou místa, kde lidé chtějí bydlet.
Dražebníci se shodnou, že dobré nemovitosti se v nabídce objevují častěji. "Najdou se i atraktivní nemovitosti v Praze, přičemž se stalo, že cena dosažená vydražením několikanásobně převýšila vyvolávací cenu," řekl časopisu TÝDEN Josef Machů z firmy Prokonzulta. Nebývá to však pravidlo.
V průměru se u nedobrovolné dražby vydražením dosáhne cena pouze kolem půl milionu korun. To znamená, že se prodávají hlavně méně zajímavé nemovitosti například na Ústecku či Ostravsku, kde je míra nezaměstnanosti mnohem vyšší než v ostatních částech České republiky.
* Proč roste počet nedobrovolných dražeb?
* Co nejčastěji v dražbách končí?
* Kteří investoři jsou aktivní v dražbách?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisU TÝDEN, který vychází v pondělí 27. května.