V únoru rostly ceny <span>nejpomaleji</span> za poslední dva roky

Ekonomika
9. 3. 2009 10:16
Inflace se může snížit, ale ČNB úrokové sazby již snižovat nebude.
Inflace se může snížit, ale ČNB úrokové sazby již snižovat nebude.

Inflace se může snížit, ale ČNB úrokové sazby již snižovat nebude.Spotřebitelské ceny v České republice zaznamenaly za únor nejnižší meziroční růst od března 2007. Ten podle Českého statistického úřadu zpomalil z lednových 2,2 procenta na dvě procenta. Meziměsíčně inflace stoupla o 0,1 procenta, poté, co po sedmi měsících poklesu zdražily pohonné hmoty.

ČTĚTE TAKÉ: Ceny rostou pomaleji: za leden o 2,2 procenta

"Dramatický pokles inflace posledních měsíců je již za námi, nyní nás čeká již jenom umírněné snižování inflačních tlaků, domácí spotřebitelská poptávka zůstává slabá. Deflačním tendencím by ovšem měla zabránit slabá koruna," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Inflace je podle něj výše, než očekává Česká národní banka. "Vyšší inflace a slabší koruna jsou faktory, které podle našeho názoru povedou k tomu, že Česká národní banka  již úrokové sazby snižovat nebude navzdory tomu, že se inflace v první polovině letošního roku může ještě o něco snížit," odhadl Vejmělek.

Zlevňovaly pohonné hmoty, potraviny a spotřebiče

Ceny pohonných hmot v únoru meziměsíčně stouply o 5,6 procenta, z toho ceny benzinu Natural 95 o 6,8 procenta. V meziročním srovnání však tyto ceny klesly, a to o 19,3 procenta. O téměř dvanáct procent meziměsíčně poklesly rovněž ceny automobilů. Nižší než loni byly také ceny potravin, například máslo zlevnilo o 23,4 procenta. Pokračovalo zlevňování oděvů, fotografů nebo spotřebičů pro domácnosti.

ČTĚTE TAKÉ: ČNB se nedaří krotit inflaci, ceny stále rostou

Meziroční růst cen statistici naopak zaznamenali především u položek souvisejících s bydlením. Ceny vodného stouply o 9,2 procenta, stočného o 8,9 procenta, tepla a teplé vody o 8,1 procenta. Zemní plyn zdražil o 24,3 procenta, elektřina o 11,6 procenta.

Poplatky ztratily vliv na růst inflace

Na rozdíl od loňského roku přestaly mít na růst inflace vliv poplatky ve zdravotnictví. "V oddíle zdraví se cenový vývoj změnil z růstu v pokles vlivem snížení výdajů na regulační poplatky," upozornili statistici. Zdravotnické poplatky se projevily ve vývoji cen i v meziměsíčním srovnání. Domácnostem klesly výdaje na zdravotnické poplatky díky jejich hrazení krajskými úřady.

ČTĚTE TAKÉ: V eurozóně zpomalil růst cen, vzrostla nezaměstnanost

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen všech členských zemí Evropské unie se podle neoficiálních údajů Eurostatu snížil. V lednu tohoto roku činil 1,7 procenta, což je o 0,5 procentního bodu méně než v prosinci. V Česku tento index podle předběžných výpočtů meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta a meziročně zpomalil na 1,3 procenta.

Foto: Mediacop

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ