Ve zlínském závodu Mitasu, který vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky, byla po poledni dvouhodinová výstražná stávka. Zapojilo se do ní asi 500 lidí, řekl předseda odborů Vladislav Jandásek. V závodě pracuje zhruba 700 lidí. Odbory již delší dobu požadují zvýšení mezd, dosud se však s vedením společnosti nedohodly.
Na úterý připravily odbory také stávkový mítink, na místo v blízkosti závodu dorazilo několik set lidí s transparenty, řada jich pískala na píšťalky. Nesli transparenty s nápisy "Za poctivou práci odpovídající mzdu", "Šéfové kynou, dělníci hynou", "KonecLevnePrace", "Platím účty, živím rodinu, za 14 tisíc dřu bídu a vidím mizinu". Přijeli i zástupci dalších odborových svazů, kteří akci podporují, včetně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.
Stávková pohotovost v závodu platí od 10. března. V úterý se do stávky zapojily všechny provozy s výjimkou hasičů či elektrikářů. Akce by podle Jandáska měla vyjednávání výrazně posunout, další jednání je naplánováno na 20. dubna. "Teoreticky by k dohodě dojít mohlo, byť to nebude oficiálně kolektivní vyjednávání," uvedl. Podle něj však není vyloučeno, že se do té doby stávka bude opakovat. Jandásek nechtěl vyčíslit ztrátu, kterou majiteli stávka způsobila. "Někoho z vedení to ale asi bolet bude," řekl.
Lidé ve zlínském závodě podle něj vydělávají průměrně 14 tisíc či 15 tisíc korun čistého měsíčně. "Na třísměnný chemický provoz je to nepřijatelné. Náš požadavek je, že by mzda měla být 19 tisíc nebo 20 tisíc korun čistého," řekl Jandásek. V otrokovickém závodě Mitas jsou podle něj mzdy o asi 5 tisíc korun vyšší, v otrokovickém výrobci pneumatik Continental Barum prý až o 10 tisíc korun vyšší.
Také Středula řekl, že postavení zaměstnanců zlínského závodu je v rámci oboru zoufalé. "Je to taky vzkaz pro majitele, aby se v České republice choval důstojně. Tyto mzdy by v jakékoliv jiné zemi severského modelu byly naprosto nedůstojné," uvedl. Ke stávkové pohotovosti se schylovalo už loni, Mitas však coby součást českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING koupila švédská skupina Trelleborg. Odbory pak chtěly počkat, jak se k věci postaví nový majitel. Kvůli nízkým mzdám byla vyhlášena stávková pohotovost i v pražském závodě. V pondělí tam odboráři začali sbírat podpisy pro případnou stávku. Podle předsedy tamní odborové organizace Karla Křivánka jich mají aktuálně 125. Pro vyhlášení stávky je podle něj potřeba 270 až 280 podpisů.
Proti nízkým mzdám se na mítinku ohradila řada lidí. "Je to náročný provoz, jsou tady benziny, chemikálie, všechno to dýcháme," uvedl jeden stávkující. Například sedmapadesátiletý Jaroslav Dovrtěl pracuje v Mitasu 17 let. "Dcera chodí na střední školu, 4 tisíc korun dám na ni, co se 14 tisíc čistého. Říká se, šetřte na důchody, ale z čeho. Moje matka ještě žije, taky se o ni starám, bere ten důchod to samé co já výplatu. Nejsem sám, nikdo není spokojený s platem," uvedl Dovrtěl.
Vedení společnosti oznámilo, že zaměstnancům zlínského a pražského závodu jednostranně zvýšilo mzdy. Podle Jandáska jde ve zlínském závodě průměrně o zvýšení o sedm procent u dělníků, což znamená asi 1700 korun, a 2,8 procenta, tedy asi 700 korun, u technicko-hospodářských pracovníků. "To ale není dostatečné. Je to účelové, že ta informace vyšla v úterý. Došlo k navýšení o částku, kterou dlouhodobě odmítáme v rámci kolektivního vyjednávání. Je to jen divadýlko pro média," uvedl Jandásek.
Mitas v pražském a zlínském závodě zvýšil mzdy zpětně od ledna. "To je první z připravovaných kroků, díky kterým si naši zaměstnanci celkově polepší," uvedl Ralph Kellenberger, který je pověřený vedením kolektivního vyjednávání za společnost. "Vedení Mitas věří, že se obě strany vrátí k jednacímu stolu, kde se dohodneme na reálném řešení a nová kolektivní smlouva bude podepsána. To se již podařilo v závodu v Otrokovicích a míchárně směsí ve Zlíně," uvedl Kellenberger.