Přes pokles celkové výše mezd a odměn v posledních letech si loni vedení polostátního energetického koncernu ČEZ přišlo na 188,4 milionu korun. Oproti minulému roku si představenstvo, dozorčí rada a manažeři společnosti pohoršili o zhruba 68 milionů.
V minulém roce totiž vedení ČEZ například nevyinkasovalo žádný příjem z uplatnění práva na nákup akcií společnosti za předem danou cenu. Vyplývá to z údajů o peněžitých a nepeněžitých příjmech, které firma zveřejnila ve své výroční zprávě za rok 2012.
O rok dříve byl tento příjem 22 milionů korun pro představenstvo a vrcholné manažery energetické společnosti. V roce 2010 představoval příjem z prodeje akcií dokonce 77 milionů korun. Tehdy také celkové příjmy vedení ČEZ přesáhly tři sta milionů korun.
Důvodem nevyužívání opcí a získání dalšího příjmu ze strany manažerů bude propad cen akcií ČEZ, což znamená, že se jim nevyplatí využít opce (právo nakoupit akcie za předem danou cenu) na akcie polostátní energetické firmy.
Za poklesem příjmů stojí i to, že zároveň došlo k propadu objemu vyplácených odměn pro manažery ČEZ, které závisí na výkonu společnosti. Jejich celková výše se propadla ze 116,7 na 63,1 milionu korun.
V roce 2012 manažeři firmy získali příjmy a odměny ve výši 132,3 milionu, představenstvo ve výši 19,5 a dozorčí rada si přišla na 36,6 milionu korun.
V představenstvu společnosti byl její šéf Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák, Peter Bodnár, Pavel Cyrani, Michaela Chaloupková a Tomáš Pleskač. Letos v lednu pak v představenstvu skončil Vladimír Hlavinka.
V čele dozorčí rady je Martin Roman, bývalý dlouholetý šéf ČEZ. Kromě něho jsou členy rady sociální demokrat a exministr zahraničních věcí Jan Kohout, Václav Pačes, který stál v čele komise pro státní energetickou koncepci, nebo například šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.