Vedra paradoxně snižují účinnost solárních panelů, tvrdí experti

Ekonomika
1. 8. 2018 12:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Současné tropické teploty paradoxně neprospívají fotovoltaickým elektrárnám. Účinnost solárních panelů totiž s rostoucí teplotou postupně klesá. Vyplývá to z vyjádření odborníků. Největší účinnost podle nich tyto elektrárny mají na jaře a na horách. Česko se v posledních dnech potýká s vlnou veder. Ve středu mohou teploty opět vystoupat až na 36 stupňů.

"Výkon solárních panelů se snižuje s rostoucí teplotou o přibližně 0,4 procenta na každý stupeň Celsia. Je to způsobeno chováním polovodičové struktury, která tvoří fotovoltaický článek. Na celkovém výkonu solární elektrárny se tento jev projeví trochu méně, protože v létě slunce svítí delší dobu, a tak tento pokles částečně kompenzuje," řekla výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková. Maximum výroby podle ní solární zdroje pravidelně zaznamenávají v květnu. "Přes prázdniny výroba mírně - právě vlivem vysokých teplot - poklesne a v září zase mírně vzroste."

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v loňském roce tuzemské fotovoltaické elektrárny nejvíce elektřiny v červnu (328,8 gigawatthodiny - GWh) a v květnu (311,9 GWh). Teprve pak následovaly srpen a červenec.

"Čistě z fyzikálního hlediska účinnost fotovoltaických panelů skutečně s každými 25 stupni Celsia rostoucího tepla klesá zhruba o deset procent. Tento jev se však v současnosti projeví jen minimálně, jelikož veškeré solární elektrárny se projektují podle reálných, nikoli laboratorních podmínek," řekl jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský. Firma patří k lídrům trhu instalací malých fotovoltaických elektráren na střechy rodinných domů v Česku.

Zákazníci firmy proto podle něj od společnosti dopředu dostávají propočty předpokládaných výnosů na základě dlouhodobých měření průměrných teplot i počtu slunečných dnů. "Aktuální teploty, ačkoli jsou vysoké, překračují průměr, s nímž v letních měsících počítáme, jen o několik stupňů. Mnohem výrazněji by se na výnosu z elektrárny projevila výrazná odchylka v počtu slunečných dnů," uvedl Šuvarský. "V letních dnech máme v Čechách mnohem více hodin slunečního svitu než v zimě, a proto denní zisk v letním dni bude i přes nižší účinnost panelu mnohem vyšší," dodal.

Hrubá výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren činila loni podle ERÚ asi 2,2 terawatthodiny. Celková hrubá výroba elektřiny v ČR v roce 2017 dosáhla 87 terawatthodin. Do hrubé výroby elektřiny se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu budou největší vedra první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/atimedia

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ