Držitelé většiny dluhopisů, za které loterijní firma Sazka postavila arénu v Praze-Vysočanech, podnikají kroky, jež mohou vést k okamžitému zpoplatnění dluhopisů. Cílem je získat zpět své peníze.
S odvoláním na dva zdroje, které mají velmi blízko k miliardářům Karlu Komárkovi, Radovanu Vítkovi i Petru Kellnerovi, to napsal server Aktuálně.cz. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení.
Sazka přiznala na počátku týdne, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.
Komárek, Kellner a Vítek jsou nadpolovičními držiteli dluhopisů Sazky. Podle zdrojů Aktuálně.cz právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává. Mluvčí Sazky Jan Tuna serveru řekl, že loterijní firma o tomto postupu věřitelů dosud neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl Tuna.
Sazce dosud zbývá z dluhopisů, které vydala, splatit přibližně 92 procent jejich původní hodnoty. Dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), po odečtení splacených osmi procent tedy zbývá necelých pět miliard korun.
Okamžité zpoplatnění dluhopisů, které nyní držitelé jejich většiny prosazují, neznamená, že Sazka bude muset hned v červenci, kdy přijde na řadu další splátka, vyplatit téměř pět miliard korun. Obří dluh by se přidal k těm, které přihlásili další věřitelé v průběhu insolvenčního řízení.
KKCG žádá, ať Sazka složí peníze u soudu
Společnost KKCG podnikatele Karla Komárka požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Ta chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
Právníci Sazky podání podle mluvčího Jana Tuny studují a vyjádří se k němu insolvenčnímu soudu. "Sazka ho vnímá jako součást tlaku proti ní a zároveň si dovoluje připomenout, že již před časem požádala společnost KKCG jako majitele pohledávky, aby jí sdělila číslo svého korunového účtu. Dosud jí číslo svého účtu KKCG nesdělila," uvedl Tuna.
Pohledávka KKCG činí 408,8 milionu korun. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení, které zahájili její věřitelé. KKCG uvádí v materiálu, že jí v této fázi insolvenčního řízení vznikla škoda kvůli tomu, že Sazka na sebe nepodala insolvenční návrh. Pokud bude podle právníků KKCG úpadek Sazky řešen konkurzem, získá KKCG z pohledávky pouze minimum. Pokud bude úpadek Sazky řešen reorganizací, tak část dluhů Sazky bude muset být podle právníků prominuta.
V souvislosti se současnou situací Sazka zaznamenala pokles tržeb, uvedl Tuna s tím, že konkrétní údaje společnost nezveřejňuje. KKCG dále soud požádal o zveřejnění smlouvy o úvěru a smlouvy o spolupráci mezi Sazkou a společností Gladiolus, kterou založily Penta a E-Invest.
"Dlužník (Sazka) a členové jeho statutárního orgánu se naopak záměrně snaží rozhodnutí insolvenčního soudu o úpadku za každou cenu oddalovat. Obrana proti prvnímu insolvenčnímu návrhu je vedena ve zlé víře," uvedla KKCG v materiálu s tím, že Sazka nebude schopna předložit vůbec nic, čím by úpadek odvrátila.
Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku stanovil Městský soud v Praze začátkem března na 21. dubna.