Věřitelský výbor Sazky odmítl úvěr od firmy Gladiolus

Ekonomika
30. 3. 2011 15:38
Hušák už se k penězům od Penty a E-Invest nedostane. Věřitelský výbor odmítl úvěr od firmy Gladiolus.
Hušák už se k penězům od Penty a E-Invest nedostane. Věřitelský výbor odmítl úvěr od firmy Gladiolus.

Podle prozatímního věřitelského výboru loterijní společnosti Sazka nepřipadá uzavření smlouvy o úvěru se společností Gladiolus v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem. Výbor se sešel na svém prvním jednání v úterý po vyhlášení úpadku na Sazku a jeho stanovisko bylo zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Výbor zároveň za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje jednoho z věřitelů Sazky, společnost KKCG. Výbor jednal o možnosti získání úvěru 2,5 miliardy korun pro Sazku od firmy Gladiolus. Tu spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Úvěrem od společnosti Gladiolus chtěl předseda představenstva Sazky Aleš Hušák vyřešit finanční potíže Sazky a uspokojit pohledávky věřitelů.

"Vzhledem k tomu, že účelem smlouvy o úvěru mělo být odvrácení hrozícího úpadku a úvěrem získané finanční prostředky měly být použity k uhrazení pohledávek věřitelů včetně pohledávek vzniklých před zahájením insolvenčního řízení, přičemž v mezidobí od předložení žádosti soudu o schválení smlouvy o úvěru byl zjištěn úpadek dlužníka Sazka, a.s., nepřipadá podle prozatímního věřitelského výboru uzavření smlouvy o úvěru již v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem," uvedl v usnesení z úterního výboru Novotný.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Další jednání prozatímního věřitelského výboru se má uskutečnit ve středu 6. dubna.

Městský soud v Praze prohlásil na Sazku úpadek v úterý. Zároveň ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů.

V případě právnické osoby připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurz by nejspíše znamenal konec Sazky jako takové. Hovoří se spíše o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak dále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ