Věřitelský výbor Sazky odmítl úvěr od firmy Gladiolus

Ekonomika
30. 3. 2011 15:38
Hušák už se k penězům od Penty a E-Invest nedostane. Věřitelský výbor odmítl úvěr od firmy Gladiolus.
Hušák už se k penězům od Penty a E-Invest nedostane. Věřitelský výbor odmítl úvěr od firmy Gladiolus.

Podle prozatímního věřitelského výboru loterijní společnosti Sazka nepřipadá uzavření smlouvy o úvěru se společností Gladiolus v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem. Výbor se sešel na svém prvním jednání v úterý po vyhlášení úpadku na Sazku a jeho stanovisko bylo zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Výbor zároveň za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje jednoho z věřitelů Sazky, společnost KKCG. Výbor jednal o možnosti získání úvěru 2,5 miliardy korun pro Sazku od firmy Gladiolus. Tu spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Úvěrem od společnosti Gladiolus chtěl předseda představenstva Sazky Aleš Hušák vyřešit finanční potíže Sazky a uspokojit pohledávky věřitelů.

"Vzhledem k tomu, že účelem smlouvy o úvěru mělo být odvrácení hrozícího úpadku a úvěrem získané finanční prostředky měly být použity k uhrazení pohledávek věřitelů včetně pohledávek vzniklých před zahájením insolvenčního řízení, přičemž v mezidobí od předložení žádosti soudu o schválení smlouvy o úvěru byl zjištěn úpadek dlužníka Sazka, a.s., nepřipadá podle prozatímního věřitelského výboru uzavření smlouvy o úvěru již v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem," uvedl v usnesení z úterního výboru Novotný.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Další jednání prozatímního věřitelského výboru se má uskutečnit ve středu 6. dubna.

Městský soud v Praze prohlásil na Sazku úpadek v úterý. Zároveň ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů.

V případě právnické osoby připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurz by nejspíše znamenal konec Sazky jako takové. Hovoří se spíše o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak dále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ