Více než 64 procent vysokoškoláků hospodaří s částkou do 7000 korun měsíčně, na osobní útratu jim zpravidla zbývá do tří tisíc korun. Ukázal to průzkum časopisu a webového portálu Studenta.cz. Vysokoškoláci bydlí nejčastěji u rodičů, nebo se spolubydlícími na koleji či v pronajatém bytě, plyne dál z průzkumu, kterého se v závěru loňského roku zúčastnily více než dvě tisícovky respondentů z celé republiky.
Asi 23 procent studentů má měsíčně k dispozici méně než tři tisíce korun. Další dvě pětiny hospodaří s částkou od tří do sedmi tisíc korun.
Na osobní útratu třem čtvrtinám studentů zbývá do tří tisíc korun. Volné peníze utrácejí nejčastěji za zábavu, tedy koncerty, kino nebo večírky. Následují koníčky, oblečení a cestování.
Největší skupina studentů bydlí u rodičů, tuto možnost uvedlo 29 procent dotázaných. Asi čtvrtina vysokoškoláků sdílí pronajatý byt s dalšími spolubydlícími, přibližně pětina bydlí se spolubydlícími na koleji. Samostatné bydlení, ať už v pronájmu nebo na koleji, má pouze sedm procent dotázaných.
Přivýdělky o dvaceti hodinách týdně
Pro polovinu studentů je největším zdrojem jejich příjmů rodina. Dvě třetiny vysokoškoláků si přivydělávají. Čtvrtina dotázaných tráví v práci deset až dvacet hodin týdně, pětina do deseti hodin za týden, 13 procent má poloviční až tříčtvrteční úvazek.
Z dlouhodobého pozorování pracovní aktivity studentů VŠ podle autorů průzkumu vyplývá, že v posledních letech roste počet studentů s doložitelnou praxí. "Mladí lidé se tak zjevně začínají konečně dostávat z onoho začarovaného kruhu 'nikde mě nezaměstnají, protože nemám praxi, ale praxi získám jedině v zaměstnání'.
Stále více zaměstnavatelů se rovněž začalo na studenty zaměřovat v rámci svých náborových kampaní a snaží se jim nabízet celou řadu programů, stáží a brigád, což k této situaci bezesporu také výrazně přispívá," uvedla šéfredaktorka časopisu Studenta Markéta Paráčková.
Téměř 84 procent studentů vysokých škol pravidelně nebo alespoň příležitostně šetří. Více než 44 procent uvedlo, že si tvoří finanční rezervu bez konkrétního důvodu. Přes 15 procent šetří na cestování a přibližně 12 procent na větší nákup do budoucna, jako je například byt nebo auto.