Většinový podíl v českém Inekonu kupuje čínská státní CRSC

Ekonomika
23. 7. 2014 06:45
Šéf Inekonu Josef Hušek.
Šéf Inekonu Josef Hušek.

V české společnosti Inekon Group, která vyvíjí a prodává tramvaje, kupuje 51 procent od jejího zakladatele Josefa Huška čínská státem vlastněná firma China Rail Signaling Corporation. Napsala to ve středu Mladá fronta Dnes, které to řekl Hušek.

Transakce bude podle něj dovršena do konce letoška, cena bude stanovena na základě analýzy provedené českou a čínskou pobočkou poradenské společnosti Deloitte.

Spojení s firmou, která v Číně buduje vysokorychlostní železnice, má Inekonu umožnit financování zahraničních projektů. Mezi ně patří dodávky tramvají pro Čínu a projektování tratí a prodej vozů pro města v Africe a Jižní Americe.

"China Rail Signaling Corporation je společnost s obratem kolem 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč), má přístup k vládě i ke správě velkých čínských měst, má velké zisky a finanční zdroje. V Číně právě začíná velký boom městské kolejové dopravy, na němž se chceme podílet. Spojení s China Rail Signaling Corporation by v tom mělo pomoci," řekl deníku Hušek. V Inekonu zůstane nadále generálním ředitelem, čínským partnerům přenechá křeslo šéfa představenstva a finančního ředitele.

Inekon v červenci v čínském městě Čchang-ša v provincii Chu-nan založil s čínskými partnery továrnu na výrobu tramvají Tong Hao Vehicle Corporation. Kapacitu má 500 vozů ročně. Inekon v ní vlastní 17 procent, dalších 17 procent drží čínská výrobní firma XEMC a dvě třetiny patří China Rail Signaling Corporation, píše Mladá fronta Dnes. Spolu s XEMC také Inekon v Číně vyvinul prototyp tramvaje. Vůz je postaven hlavně z čínských dílů, v Česku pro něj byly vyrobeny dveře, klimatizace a elektronická výbava.

Inekon nyní dodává tramvaje do USA a Rakouska. V zahraničí si Hušek podle deníku slibuje hodně také od afrického a jihoamerického trhu. Firma zpracovává studie proveditelnosti na systémy kolejové dopravy pro města v Ghaně a Senegalu, o dodávkách jedná v Peru.

Inekon zaměstnává přes 80 lidí, nemá ale vlastní výrobu. Tu pro něj zajišťují partneři ze strojírenského oboru. Na dodávkách příměstských vlaků pro rakouský Salcburk například spolupracuje s ostravskou firmou Ekova Electric, vyčleněnou z Dopravního podniku. Loni Inekon vykázal tržby 192 milionů korun a hrubý zisk 6,3 milionu Kč.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zlatohlávek Robert

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ