Kvalitativním požadavkům loni nevyhovělo při inspekci 15 procent kontrolovaných potravin. Alarmující zjištění oznámili zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Nejčastější problémy zaznamenali například s džemy, vínem a medy.
Podle inspektorů prý přibývá případů, u nichž je podezření na záměrné šizení ze strany výrobců. Inspekce proto zintenzivňuje kontrolu jakosti potravin.
"Některá naše zjištění poslední dobou jsou alarmující," řekl ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Za alarmující příklady uvedl ovocný džem, v němž bylo jen 15 procent ovocné složky, či jakostní víno pančované vodou, které obsahovalo 73 procent. Inspektoři narazili i na případy nepředpisového podílu masa v rybích výrobcích nebo na falšování medů přidáváním nepovolených složek.
"Rozdíl je tak obrovský, že už to nemůže být technologická nedokonalost. My se domníváme, že už je to cíleně," podotkl Šebesta s tím, že se inspekce bude jakostním kontrolám potravin intenzivně věnovat i letos.
Přehled špatných vín najdete ZDE, na špatné potraviny se podíváte ZDE
Po vstupu do Evropské unie ČR podle unijních požadavků liberalizovala předpisy týkající se potravin a přestaly platit oborové a podnikové normy, což podle Šebesty ztížilo možnosti kontroly jakosti a v řadě případů se to také projevilo v kvalitě potravin.
Klamání spotřebitelů spočívá nejčastěji v užívání levnějších surovin. Z tohoto důvodu podnikla loni inspekce například zvláštní kontrolní akci zaměřenou na džemy a ovocné pomazánky. "Rozsah toho klamání spotřebitelů byl mnohem větší, než jsme očekávali," uvedl ředitel odboru kontroly potravinářské inspekce Jindřich Pokora. Výrobci ve snaze ušetřit nejčastěji nahrazovali ovocnou složku levnějším cukrem nebo namísto dražších druhů ovoce vyráběli džemy z levnějších druhů, aniž by to uvedli na obalu.
U vína bylo nejčastějším prohřeškem falšování původu, kdy někteří vinaři prodávali jako moravské víno nápoj vyrobený z dovezených hroznů.
"Vloni jsme zjišťovali poměrně dost případů falšování medu," podotkl dále Pokora. Problémy bývají především u dovážených medových směsí, kdy bývají medy nastavovány různými sacharidovými složkami. U masných produktů výrobci nejčastěji klamali zákazníky použitím levného strojně odděleného masa. Masové konzervy pak obsahovaly méně masné složky, než firmy uváděly na etiketách.
Při kontrolách kvality potravin inspektoři loni zkontrolovali celkem 3571 výrobních šarží. Právním předpisům nebo tvrzením na obale nevyhovovalo 536 z nich. Mezi nejvíce problematické skupiny potravin kromě vína, džemů a medu patří například také masné výrobky a produkty z ryb.
Podle zástupců inspekce na rozdíl od kvality nejsou v posledních letech větší problémy s bezpečností potravin. Hygienické limity loni nesplnilo 3,6 procenta z 5094 cíleně kontrolovaných šarží potravin. Mikrobiologické požadavky pak nesplnilo 210 ze 4066 šarží.
Celkem loni SZPI provedla kolem 36 tisíc kontrol. Odebrala při nich a následně v laboratořích analyzovala 8000 vzorků potravin.