Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu (65). ERÚ o tom informoval v tiskové zprávě s tím, že se oba zároveň dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Právě Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok.
Jde až o 42 miliard korun. Vyjádření Nehody se dosud nepodařilo získat. Situací v ERÚ se navzdory původním informacím zabývala i vláda. Projednala materiál ministerstva vnitra, podle kterého vedení ERÚ spadá pod služební zákon.
"Paní předsedkyně dospěla k názoru, že už s panem místopředsedou nadále nemůže pracovat v jednom týmu. Hledat za tím jeden důvod by bylo zbytečné," řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.
Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.
"Do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci paní předsedkyně. Bohužel," uvedl v dnešním vyjádření pro ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Právě na konci července příštího roku končí Vitáskové současné funkční období. Není ale jasné, zda je vůbec dokončí.
Od začátku letošního roku je totiž ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci loni nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci na konci července příštího roku. Podle ministerstva vnitra však šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib. S materiálem, který s tím počítá, se dnes seznámili ministři.
Vitásková přesun pod služební zákon odmítá. V pátek řekla, že služební slib nesloží. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě.
V prvním případě je spolu s dalšími devíti lidmi obžalována v případu zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Případem se zabývá brněnský krajský soud. Loni v prosinci Vitásková u soudu popřela, že má s údajnými podvody cokoliv společného.
Minulý pátek pak policie navrhla obžalovat Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v listopadu 2014 v rozporu s energetickým zákonem. Podle policie vznikla vyplácením platu Vesecké škoda přes milion korun. Také toto obvinění Vitásková odmítla. Uvedla, že věc považuje za účelovou a nesmyslnou.
Vesecká už ve funkci není, vykonávala ji jen něco přes půl roku do začátku června 2015.
Chvojka ale řekl, že Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici.
Místopředsedou ERÚ Nehodu jmenovala Vitásková předloni v listopadu, předtím byl od července 2014 na ERÚ vedoucím sekce regulace. Nehoda vystudoval Vysoké učení technické v Brně, většinu kariéry strávil v plynárenství. Byl mimo jiné provozním ředitelem Transgasu, v jeho představenstvu krátce působil souběžně s Vitáskovou. Později byl také jednatelem provozovatele českých plynovodů Net4Gas, z funkce odešel v říjnu 2012. Poté nastoupil na ERÚ, kde nejprve působil v oddělení sítí a organizace trhu pro oblast plynárenství.
Zákon nestanovuje, kolik místopředsedů má ERÚ mít. Místa po Vesecké i Nehodovi podle Chvojky v současnosti zůstávají neobsazené. "O tom, jestli nějaké pozice obsadí, se paní předsedkyně rozhodne, až pokud bude mít dostatečně kvalitní náhradu," řekl Chvojka. ERÚ má nyní dva místopředsedy - Martina Laštůvku a Martinu Krčovou.
Vitásková odvolala Nehodu, který dal podporu obnovitelným zdrojům
Ekonomika
18. 1. 2016 13:40Bývalý místopředseda pro oblast regulace Jan Nehoda.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít