Kauza Sazka
Vítek: Jednání se Sazkou zkrachovalo. Kvůli Hušákovi
02.02.2011 10:49 Aktualizováno 02.02. 14:20
Miliardář Radovan Vítek potvrdil krach jednání s loterijní firmou Sazka. Z neúspěchu jednání o osud Sazky, které hrozí insolvence, obvinil jejího šéfa Aleše Hušáka. Vítek zároveň uvedl, že trvá na návrhu na insolvenční řízení. Sazka, která bude reagovat dnes odpoledne, odmítá, že by se nacházela v insolvenční situaci.
Vítkův právník Tomáš Rybář uvedl, že Vítek výrazně přispěl k tomu, že Sazka v pondělí nezískala souhlas držitelů dluhopisů s insolvenčním moratoriem, které by jí umožnilo tříměsíční ochranu před věřiteli. Podle insolvenčního práva má firma možnost zažádat soud o moratorium do 15 dnů od zahájení insolvenčního řízení. Tato lhůta vyprší ve čtvrtek.
"Mohu potvrdit, že jednání se Sazkou o společné dohodě, která by zabránila hrozící insolvenci, krachla. Musím ocenit vstřícnost a konstruktivní přístup Martina Ulčáka, jehož návrhy na dohodu pro mě byly akceptovatelné. Přesto postoje Aleše Hušáka dohodu znemožnily," uvedl Vítek v prohlášení, které zveřejnil prostřednictvím své realitní skupiny CPI.
Vítek tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Uvedl, že vlastní bankovní pohledávky za Sazkou v celkové hodnotě 1,45 miliardy korun, z nichž necelých 950 milionů korun je po splatnosti a úročeno vysokým sankčním úrokem. Vlastní prý také přes čtvrtinu dluhopisů, kterými Sazka financovala výstavbu vysočanské O2 areny. Právě kvůli vysokým splátkám za výstavbu O2 areny držitelům dluhopisů čelí Sazka problémům.
"Za těchto okolností i nadále trvám na svém návrhu na insolvenční řízení. Věřím, že dojde k vyhlášení insolvence a reorganizaci společnosti," uvedl dnes Vítek. Městský soud v Praze dostal od Vítkovy firmy Moranda návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna. Sazka však Vítkovy pohledávky neuznává a tvrdí, že v insolvenční situaci není.
"Již je zřejmé, že žádost o moratorium nebude úspěšná. Nyní bude soud rozhodovat o tom, zda je dlužník v úpadku. Lze jen těžko odhadovat, jak dlouho to bude trvat, nicméně nepředpokládám, že by rozhodnutí padlo dříve než do půl roku," řekl ČTK Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Rozhodnutí soudu může podle něj oddálit například nutnost obstarávat dodatečné podklady pro osvědčení úpadku dlužníka, případně též aktivní dlužníkova obrana, kdy je zpravidla nutné nařídit i jednání soudu. Svou roli prý sehraje i množství podkladů, které musí soud prostudovat.
Dozorčí rada Sazky v úterý potvrdila návrh řešení situace firmy, který v neděli přijalo představenstvo společnosti. Podrobnosti firma nesdělila. Podle některých informací Sazka přijme pomoc podnikatele Martina Ulčáka a jeho firmy E-Invest. Ulčák, který nyní s vedením Sazky spolupracuje, podle médií loterijní firmě také zprostředkovává návrhy dalších investorů. Sám podle dřívějších informací jako jediný nepožaduje v Sazce akciový podíl, chce mít jen výnos ze zisků.
Podle místopředsedy Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiřího Kejvala mělo vedení Sazky v neděli k dispozici návrhy investiční skupiny Penta a holdingu Synot s podnikatelem Karlem Komárkem. Obě skupiny požadovaly za finanční injekci majetkový vstup do Sazky. Komárkova investiční skupina KKCG dnes uvedla, že se stala jedním z největších věřitelů Sazky. Získala pohledávky a dluhopisy Sazky a bude je uplatňovat "všemi dostupnými prostředky". Investiční nabídka KKCG pro Sazku pozbyla platnosti, protože loterijní firma na ni nereagovala. Vítek oficiální nabídku na řešení situace v Sazce nepředložil.
Sazka v pondělí zveřejnila v insolvenčním rejstříku, že její majetek činí 14,16 miliardy korun, z toho pohledávky představují 10,5 miliardy korun. Naopak závazky Sazky jsou celkem 9,4 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.