Vláda má dotovat elektřinu z prodeje emisních povolenek

Ekonomika
8. 10. 2010 12:51
Zdražení elektřiny kvůli solárním elektrárnám má vláda kompenzovat, požadují firmy.
Zdražení elektřiny kvůli solárním elektrárnám má vláda kompenzovat, požadují firmy.

Zástupci firem navrhují, aby vláda kompenzovala zdražení elektřiny dotacemi z výnosů z prodeje emisních povolenek. Pokud by vláda poskytla na kompenzaci předpokládaného růstu cen elektřiny v roce 2011 prostředky z prodeje emisních povolenek za 90 miliard korun, ušetřily by podniky na elektřině ročně až devět miliard korun.

Domácnosti by mohly ušetřit zhruba 2,2 miliardy korun, přičemž jedna domácnost v průměru asi 733 korun. Uvedl to dnes Svaz průmyslu a dopravy ČR, který zároveň poslal vládě
výzvu, aby prudkému růstu cen elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren zabránila.

Svaz průmyslu a dopravy vládě navrhuje, aby skokový nárůst cen elektrické energie kompenzovala z částky 90 miliard korun, které získá z prodeje emisních povolenek na skleníkové plyny za roky 2013 až 2020. Peníze by se pak podle svazu rozdělily pro domácnosti a podniky 1:5.    

"V případě použití uvedených 90 miliard na kompenzaci zvýšení cen elektřiny by mohl být tento růst ročně o zhruba 2,2 miliardy korun pro domácnosti a asi 9 miliard korun pro podniky nižší," uvedl Svaz průmyslu a dopravy.

Podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy ČR Milana Mostýna se k výzvě vládě připojily již desítky subjektů. "Jde především o chemické podniky, které mají velmi vysokou energetickou náročnost, ale jsou to také strojírenské firmy a další," uvedl Mostýn. Zástupci svazu podle Mostýna již o problému s vládou jednali a jejich iniciativa má u některých členů kabinetu podporu. 

Kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje hrozí v roce 2011 zdražení elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro průmyslové podniky o asi 17 procent. Energetický regulační úřad (ERÚ) v příštím roce sníží výkupní ceny za elektřinu z fotovoltaických elektráren o zhruba polovinu, dosud mu zákon dovoloval roční snížení cen jen do pěti procent. To zbrzdí boom slunečních zdrojů v příštím roce, ale netýká se elektráren zapojených do konce roku 2010, které mají garantovanou výkupní cenu na řadu let dopředu.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla bude zdražení elektřiny o 17 procent pro řadu podniků likvidační. "Firmám, které mají vysoké náklady na elektrickou energii, způsobí ohromný propad zisku a banky jim přestanou poskytovat úvěry. V důsledku toho podniky začnou přesouvat svou výrobu do zahraničí, kde je elektřina levnější. Nepříznivý signál je to i pro zahraniční investory," uvedl Míl.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek míní, že firmy náklady spojené se zdražením elektřiny částečně přenesou na konečné spotřebitele ve formě zdražení výrobků a služeb. "Fotovoltaika českou ekonomiku nepoloží, vytváří ale nežádoucí efekty," uvedl.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas ve čtvrtek řekl, že ODS chce docílit toho, aby zdražení v příštím roce nebylo dvouciferné, neboť cena elektřiny je jedním z klíčových faktorů pro konkurenceschopnost českých firem. Vláda hodlá představit další opatření, která mají zamezit růstu cen elektřiny, příští týden. Dosud zrušila například podporu fotovoltaických elektráren postavených na volné ploše a zrušila těmto zdrojům také osvobození od daně
z příjmů.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ