Plán restrukturalizace černouhelné společnosti OKD je na vedení společnosti. Vyplývá to z jednání ministrů průmyslu, financí a práce s vedením firmy a věřiteli. Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Má vzniknout pracovní skupina se zástupci státu i firmy, která bude o restrukturalizaci jednat. OKD, kterou vlastní společnost New World Resources (NWR), má existenční problémy. Ohrožena jsou pracovní místa asi 13 tisíc lidí.
"Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti," uvedl po jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jak přesně bude restrukturalizace vypadat, je podle něj dotaz na zástupce společnosti. "Jsou tam věřitelé, a ti se nemůžou tvářit, že s tím nic neudělají, a my jako stát přijdeme a vše vyřešíme," uvedl Babiš. O částce čtyř miliard korun, kterou údajně NWR požadovala v prosinci, se podle něj nejednalo.
Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vznikne pracovní skupina, která bude o možnosti reorganizace OKD jednat. Jejími členy mají být jak zástupci vlády, tak zástupci firmy. "Z každé strany půjde zhruba o sedm lidí," uvedl Mládek. Babiš dodal, že kdo konkrétně má za stát i firmu jednání dále vést má být jasno do příštího úterý.
Státní podnik Diamo by pak podle Mládka mohl koupit za korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Důl je udržován v provozu, je tam zaměstnáno 50 lidí, roční náklady na provoz činí 50 milionů korun. "Pro stát má smysl si to držet jako strategickou rezervu," uvedl Mládek. O plánu prodeje tohoto dolu státu ministr mluvil již dříve.Mládek uvedl, že ministři dostali na jednání jasnou odpověď, s kým mají o problémech firmy jednat. Má jít o manažery společnosti s tím, že ti budou ale mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli.
"V tomto směru byla schůzka velmi užitečná," uvedl Mládek, který na nejasnou vlastnickou strukturu NWR upozorňoval již dříve. Zástupci NWR, OKD i věřitelů odmítli při odchodu z jednání dnešní schůzku jakkoliv komentovat. "Jsme rádi, že jednání proběhlo," uvedl pouze jeden z věřitelů, kterých se na jednání dostavilo zhruba 15.
Přesná vlastnická struktura NWR je v současnosti nejasná. Představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která podle webu společnosti stále 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Tento poměr se ale brzy zřejmě změní.
Na začátku tohoto týdne totiž NWR oznámila, že vydává 1,44 milionu nových akcií, které se na trzích začnou obchodovat dnes. V úterý pak společnost sdělila, že CERCL Mining přesunul kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. Už při prosincové návštěvě Moravskoslezského kraje Mládek uvedl, že majitelé obligací, kteří vlastní třetinu akcií firmy, vládu upozorňují, že brzo budou mít většinu.
Vymezení toho, s kým konkrétně jednat, ocenil šéf předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Dosud to bylo tak, že nebylo ani jasné, kdo může jménem společnosti hovořit. Jde o to, aby každý krok, který se nyní udělá, nemohl být nikým zpochybňován," řekl. "A to kýmkoliv, zejména NWR, potažmo OKD," dodal.
Jednání se neúčastnil, ministerstvo průmyslu (MPO) však potvrdilo, že se znovu sejde další pracovní skupina, která se situací kolem OKD zabývá. Kromě odborů ji tvoří mimo jiné i zástupci MPO a ministerstva práce. Poprvé se sešla v polovině prosince.
Vláda: Plán restrukturalizace OKD je na vedení společnosti
Ekonomika
14. 1. 2016 12:50
Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (na snímku s ředitelkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou).
Autor: ČTK Foto: ČTK , archiv , Luboš Pavlíček, Ramík Drahoslav