Vláda ukončí daňové výjimky pro ekologické zdroje

Ekonomika
23. 9. 2010 19:35
Drobní investoři se mohou dostat do problémů, jejich byznys plány s tímto nepočítaly.
Drobní investoři se mohou dostat do problémů, jejich byznys plány s tímto nepočítaly.

Rozhodnutí vlády zrušit fotovoltaickým elektrárnám osvobození od daně z příjmů vzbudilo negativní reakce ekologických organizací. Někteří odborníci jej označili za radikální řešení kvůli tomu, že se má vztahovat i na již fungující zdroje energie. Postoj vlády naopak přivítala společnost ČEZ.

"Toto osvobození se naposledy vztahuje na zdaňovací období 2010. To znamená, bude se to týkat i těch zdrojů, které jsou nyní připojeny," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh novely zákona ještě bude posuzovat parlament, platit by mohl od 1. ledna. Osvobození fotovoltaických elektráren od daně z příjmu dosud platí v roce, kdy byla elektrárna poprvé uvedena do provozu, a pak v následujících pěti letech.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka se zrušení osvobození od daně z příjmů týká všech subjektů, které mají takzvané daňové prázdniny. Novým opatřením se podle Vlčka mají získat prostředky, které umožní snížit dopady rozvoje fotovoltaiky na cenu elektřiny.

Podle Milana Hrnčíře z advokátní kanceláře Ambruz & Dark jde o radikální řešení, neboť původně zveřejněný návrh počítal s tím, že zrušení daňového osvobození by se mělo vztahovat pouze na nově připojené projekty. "Existující projekty s osvobozením ve svých byznys plánech počítaly a investoři se budou cítit poškozeni, o to více, pokud by navrhovaná změna měla vliv na již sjednané podmínky financování ze strany bank. Zatím žádný z návrhů snažících se omezit fotovoltaiku, neměl retroaktivní charakter," uvedl Hrnčíř.

Fotovoltaická asociace varovala vládu, hrozí soudní spory a arbitráže.Fotovoltaická asociace varovala před "jakýmikoliv kroky, které by retroaktivně měnily podmínky úvěrování fotovoltaických projektů". Podle mediálního zástupce asociace Jana Hlaváče více než 75 procent investorů financuje své projekty prostřednictvím bankovních úvěrů. "Jakákoli změna, která by měla vliv na čerpání či splatnost úvěrů, by mohla mít neblahé dopady na český stát. Hrozily by soudní spory s investory či arbitráže," upozornil.

Odborník na energetiku ekologického Hnutí Duha Vojtěch Kotecký považuje za chybu, že se navrhovaná novela týká plošně všech obnovitelných zdrojů. "Dopadne na velké solární elektrárny i na malé zdroje z biomasy," poznamenal. Vláda podle ekologa jen obchází problém, který spočívá hlavně ve výkupních cenách elektřiny.

Postoj vlády naopak přivítala elektrárenská společnost ČEZ. "Považujeme to za správné rozhodnutí," řekla její mluvčí Eva Nováková. Společnost ČEZ je jedním z největších investorů do fotovoltaických elektráren v Česku, do konce letošního roku plánuje připojit solární zdroje o výkonu zhruba 100 MW.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ