Ministerstvo financí připravuje pro vládu materiál o tom, co všechno by mohl stát v následujících letech zprivatizovat. Stát chce prodat mimo jiné Letiště Praha, České aerolinie, Budvar a část České pošty.
"Ve velmi obecné rovině se bavíme i o privatizaci ČEZ. Spíše tedy o čase, kdy by měla případně přicházet v úvahu jeho další privatizace," řekl deníku Mladá fronta Dnes první náměstek ministra financí Ivan Fuksa.
Stát chce již nyní prodat sedm procent akcií ČEZ, aby získal ještě letos 31 miliard korun na stavbu dálnic a opravy silnic. Konkrétní termíny další privatizace této společnosti podle Fuksy zatím nepadají. "V této fázi chce mít vláda jasný přehled o tom, jaké má ČEZ akvizice v zahraničí, jaká je reálnost návratu tohoto byznysu a v jakém čase," uvedl.
V případě Letiště Praha nyní ministerstvo financí zakládá pracovní týmy, které budou jeho privatizaci připravovat. "V průběhu by měl jít na vládu první informativní materiál o možných variantách prodeje. Pak budou najmuti poradci a pak se zpracuje finální materiál s jasným zadáním o privatizaci," řekl.
Kritériem podle Fuksy bude ve většina případů nejvyšší cena za předem daných strategických podmínek. "Například u Budvaru se pravděpodobně bude garantovat česká značka a tradiční technologie. U některých bohatých nevěst, jako je třeba Letiště Praha, bych ale doporučil stanovit nějakou minimální cenu, pod kterou nepůjdeme," vysvětlil.
Proti privatizaci Budvaru však v neděli vystoupil vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že je to firma, která přináší státu miliardy korun. Proto dává přednost dlouhodobému přílivu peněz před jednorázovým příjmem z prodeje.
Expertizy s odhady výnosů z privatizace se podle Fuksy rozcházejí o 15 až 20 procent. Přesná čísla nechtěl říct s tím, že jde o cenotvorné informace. "Například v případě ČSA stačí drobné zakolísání, a cena může letět dolů i o 80 procent," dodal.
Kalousek by Budvar prodal, Čunek je proti
Ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že stát by měl v budoucnu prodat Budějovický Budvar. "Z dlouhodobého hlediska mám za to, že občané si nezřizují stát, aby provozoval pivovary nebo další subjekty," řekl deníku Právo. Předseda lidovců a vicepremiér Jiří Čunek však v neděli řekl, že s privatizací Budvaru nesouhlasí.
Čunek podle svých slov dává přednost dlouhodobému přílivu peněz před jednorázovým příjmem z prodeje. Kalousek s ním částečně souhlasí. "Citlivá je zejména otázka ochranné známky a z tohoto důvodu je argumentace pana místopředsedy vlády Čunka racionální," řekl Kalousek.
Ministerstvo zemědělství nyní připravuje transformaci posledního tuzemského národního podniku na akciovou společnost. Ta by měla být podle odhadů hotova zhruba do jednoho roku. Hlavním problémem při převodu Budvaru na akciovou společnost je zajištění právní kontinuity následnické firmy. Pokud by byla porušena, mohlo by to ohrozit zájmy Budvaru ve sporech s americkou skupinou Anheuser-Busch o ochranné známky.
"Při transformaci bude ministerstvo zemědělství spolupracovat s nejlepšími právními a auditorskými firmami, aby byla úspěšná a nebyla ohrožena značka Budvar," potvrdil Právu ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).
Ilustrační foto: archiv, ČTK