Účetní hodnota Českých aerolinií poprvé v historii klesla do záporných čísel. Výše vlastního kapitálu, tedy součet vkladů od státu, zisků a ztrát z minulých let, se na konci června dostala do minusu 708 milionů korun. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na firemní dokumenty, jimiž se v pondělí zabývala dozorčí rada ČSA.
Záporný vlastní kapitál znamená, že firma prohospodařila všechny peníze, které do ní vložil majitel, a ještě dalších tři čtvrtě miliardy navíc. V součtu s tím, že kromě tří starších boeingů a dvou airbusů již nemá žádný významný zpeněžitelný majetek, je závislá na čerpání úvěrů od státního podniku Osinek, to ve výsledku znamená i nulovou hodnotu podniku, píše MfD. "Záporný vlastní kapitál je extrémní problém," cituje analytika společnosti Cyrrus Jana Procházku. "Na druhou stranu SkyEurope mají záporný kapitál delší dobu a také stále létají," upozornil Procházka.
ČTĚTE TAKÉ: ČSA: Do konce privatizace neprodáme žádný majetek
Šéf leteckých odborů: Vedení ČSA by mělo samo zeštíhlet
Za propadem vlastního kapitálu stojí především ztrátové hospodaření. Z minulosti s sebou aerolinky vlečou bezmála miliardu korun neuhrazených ztrát, ke kterým se za první pololetí přidalo 1,8 miliardy Kč, píše Mladá fronta Dnes, podle níž záporný vlastní kapitál výrazně ovlivní i nabídkové ceny v privatizaci, která v září končí.
Jiří Šimáně, který je se svou společností Unimex Group lídrem konsorcia, které zůstalo po odstoupení Air France-KLM jediným zájemcem o koupi ČSA, řekl, že o špatných výsledcích za první pololetí i záporném kapitálu ví.
V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny ale uvedl, že ještě neví, co je příčinou oznámené ztráty ČSA. "Ztrátu kolem dvou miliard jsme čekali, nevíme ale, co je příčinou takové ztráty. To se dozvíme na manažerských prezentacích, které mají proběhnout počátkem září," řekl Šimáně.
Kupující ČSA mnoho majetku nezíská, protože současné vedení už rozprodalo majetek v hodnotě zhruba dvou miliard a v plánu má i další výprodeje. Do konce roku se navíc bude ještě vlastní kapitál dál snižovat, neboť firma předpokládá ztrátu kolem dvou miliard. Teprve až v průběhu příštího roku se mají do hospodaření promítnout úsporné kroky, a to především propouštění.
ČTĚTE TAKÉ: Kočárník: Roční ztráta ČSA bude kolem 2 miliard korun
Šimáně dnes v rozhovoru pro Hospodářské noviny propouštění v ČSA označil za nezbytné a řekl, že plán šéfa aerolinií Radomíra Lašáka propustit 860 zaměstnanců je ještě mírný.
Tomu, že vedení aerolinek udrží ztrátu za letošní rok pod dvěma miliardami korun, ale Šimáně příliš nevěří. "Náš, podotýkám subjektivní, názor je, že by bez avizovaných prodejů mohla ztráta dosáhnout výše 2,5 až tři miliardy korun," řekl zástupce jediného zájemce o ČSA v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Foto: archiv Týdne, ČTK/AP