Vlastníci OKD by podle ČSSD měli do firmy vrátit část zisku

Ekonomika
13. 9. 2013 13:31
Podle ČSSD může za situaci v OKD její vlastníci (ilustrační foto).
Podle ČSSD může za situaci v OKD její vlastníci (ilustrační foto).

Za situaci v OKD jsou podle ČSSD zodpovědní její vlastníci. Měli by do firmy vrátit část zisku z minulých let. Když selžou, musí jednat vláda. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, podle něhož k napjaté situaci v Moravskoslezském kraji přispěly i reformy bývalého kabinetu.

"Je evidentní, že tento soukromý podnik a vlastníci tohoto soukromého podniku inkasovali v minulých letech, kdy byly vyšší výkupní ceny uhlí, výrazné zisky, v řádu miliard a desítek miliard korun. Sociální demokracie je přesvědčena, že primární odpovědnost za stabilizaci OKD a udržení zaměstnanosti musí mít vlastníci této soukromé společnosti," uvedl Sobotka.

Pokud vlastníci, na něž by prý měla vyvíjet tlak i vláda, do firmy neinvestují a v řešení selžou, pak by měl podle Sobotky nastoupit stát. "A příští vláda bude muset zvažovat reálně všechny možné varianty, jak udržet zaměstnanost v Moravskoslezském kraji a jak případně pomoci překonat období, ve kterém jsou velmi nízké výkupní ceny uhlí, které produkuje OKD."

Obecně se podle šéfa sociálních demokratů dá situace v regionu zlepšit, když bude vláda lépe hlídat vývoj cen elektrické energie, podpoří všechny připravené projekty průmyslových zón, investuje do dopravní infrastruktury nebo aktivní politiky zaměstnanosti.

OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Zaměstnává zhruba 13 000 lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V ČR činila průměrná mzda 25.101 korun. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), která měla v pololetí čistou ztrátu 395,7 milionů eur (10,2 miliard korun). Loni měla ve stejném období zisk 35 milionů eur.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Prodej elektromobilů v Německu v pololetí stoupl o 35 procent, byl rekordní

Ekonomika
16. 7. 2025

Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč

Ekonomika
15. 7. 2025

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ