<span>Vlna akciových výprodejů</span> zachvátila celý svět

Ekonomika
5. 9. 2008 18:13
bez popisku 92728
bez popisku 92728

Propad v USA a Asii kopírovaly v pátek i evropské trhy. Pražský index skončil s deficitem 3,8 procenta.

Data z amerického trhu práce byla v uplynulém týdnu nejsledovanějším ukazatelem. Nové informace o trhu práce vyvolaly negativní náladu, počet nezaměstnaných se zvýšil na 6,1 procenta, tedy víc než ekonomové očekávali. Zámořský trh na číslo včera reagoval tříprocentním poklesem. Propad v USA a Asii kopírovaly v pátek i evropské trhy.

Pražská burza dnes zakusila velké výprodeje. Na hlavním trhu byly uzavřeny obchody za téměř pět miliard, což je o necelou polovinu víc, než činí letošní průměr. V závěru týdne se propadla burza hluboko do červených čísel. Dolů ji nejvíce táhly akcie energetické společnosti ČEZ a rakouské banky Erste. Index PX uzavřel obchodování na nejnižší hodnotě od července 2006, ztratil 3,84 procenta a skončil na 1374,5 bodech.

Akcie ČEZ odepsaly silných 6,35 procenta na 1135 korun a jsou ocitly se nejhlouběji od letošního ledna. O 4,39 procenta na 969,50 koruny zlevnily akcie Erste.

Velké ztráty od rána vykazovala společnost NWR, která v prvních čtyřech dnech tohoto týdne ztratila téměř 18 procent. Během dne přišla až o devět procent, ale ztráty zkorigovala na konečných minus 1,73 procenta a skončila na 386,40 korunách za akcii.

V Evropě se dnes nenašla burza, která by skončila v černých číslech. O hrozbě recese pro eurozónu svědčí čísla z Německa, kde bylo dnes oznámeno, že průmyslová výroba za červenec meziměsíčně klesla o 1,8 procenta, což je výrazně horší než očekávaný pokles o 0,5 procenta.

Americké trhy krátce po otevření dnes ztrácejí zhruba procento.

Foto: Reuters

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ