Ekologická likvidace autovraků znamená pro vrakoviště v Česku už dnes spíše přítěž. Na sešrotování starých aut prodělávají kvůli nízkým výkupním cenám železa, které půjdou díky zavedení šrotovného v okolních evropských zemích a případně i v Česku podle všeho dále dolů.
Na likvidaci starých aut se zatím finančně nepodílí ani stát, vrakovištím dokonce zákonem vzal možnost vybírat za ekologickou likvidaci poplatky od majitelů aut. Celou situaci ztěžuje stále klesající cena železa a ostatních druhotných surovin, která je na necelé třetině oproti loňskému létu a je v podstatě jediným příjmem vrakovišť z likvidace. Většina z nich se v poslední době spíše zaměřuje na příjem těch aut, která ještě lze rozprodat na náhradní díly.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda a ČSSD schválily protikrizový balíček
Slovensko: více než polovina šrotovného je už pryč
Šrotovné na Slovensku jede dál, ale dotace se sníží
Podobná situace postihla po zavedení šrotovného v zemi i slovenská vrakoviště, která problém vyřešila po svém: začala od zájemců o sešrotování vozidla vybírat zvláštní poplatek za místo v pořadníku. Mohla si to dovolit díky obrovskému zájmu majitelů starých aut, kteří se jich chtěli co nejrychleji zbavit. Podařilo se jim tak eliminovat ztráty z ekologické likvidace, které dnes dosahují skoro 2000 korun na jedno auto.
Foto: ČTK