Vřava kolem stravenek: vláda je pohřbila, Bárta troubí na zteč

Ekonomika
24. 8. 2011 12:32
Stravenky.
Stravenky.

Daně všech Čechů čekají nejspíš změny. Vláda i přes nepřítomnost ministrů za TOP 09, kteří byli zastoupeni náměstky, schválila daňovou reformu, jež zruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek, včetně zvýhodnění stravenek. Ministerstvo financí již dříve spočítalo, že většina lidí by měla na reformě uspořit řádově stokoruny měsíčně. Změny by měly být platné od roku 2013. 

Reformou daní se teď bude zabývat sněmovna, čeká se tuhý boj. Zejména o daňové zvýhodnění stravenek. Poslanci Věci veřejných totiž nezvednou ve sněmovně ruku pro vládní návrh. Podle šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bárty chce partaj ještě o zdanění stravenek jednat. "Stravenky zůstanou," napsal Bárta agentuře ČTK k vládou schválenému dokumentu. Premiér Petr Nečas připustil, že sněmovna může návrhy zákonů změnit, avšak musejí se na nich shodnout všichni koaliční partneři. Ministr financí Miroslav Kalousek ale tuto změnu nepřipouští.

Pro reformu nebude ve sněmovně hlasovat ani opozice. Změny podle ČSSD a KSČM poškodí veřejné rozpočty, ekonomice nepomůžou a zvýší zatížení zaměstnanců. Proti některým schváleným změnám jsou i odbory a zaměstnavatelé.

Zrušení daňového zvýhodnění stravenek by znamenalo, že firmy je nebudou moci započítat do daňově uznatelných nákladů. To nejspíš povede ke snížení jejich využití ve firmách. V současnosti se stravenky využívají jako součást zaměstnaneckých bonusů. Krok proti stravenkám ostře kritizují zástupci odborů.

Vláda chce v budoucnu zrušení daňového zvýhodnění stravenek kompenzovat zaměstnaneckým výdajovým paušálem (navrženo 3000 Kč ročně). Podle premiéra Petra Nečase bude nejen v podobě daňové slevy, ale i daňovém bonusu. "To znamená, že paušál bude moci uplatňovat i ten, kdo má tak nízký příjem, že neplatí žádné daně," řekl.

Daňová reforma by měla podle původních propočtů ministerstva financí mírně snížit daňové zatížení. Většina lidí podle výpočtů ministerstva na reformě uspoří řádově stokoruny měsíčně.

Koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent bude nahrazen novou sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.

Dále by měly být zvýšeny platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a sníženy sazby pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení u podnikatelů.

Zaměstnanci by na změnách měli vydělat. Bezdětný zaměstnanec, jehož superhrubá mzda včetně odvodů činí 30 tisíc korun, podle ministerstva odvede státu o 279 korun méně. S rostoucí superhrubou mzdou se rozdíl zvyšuje. Pouze bezdětný zaměstnanec se superhrubou mzdou 10 tisíc korun zaplatí více, a to o 51 korun. V případě zaměstnance se dvěma dětmi, manželkou bez příjmů a superhrubou mzdou 30 tisíc korun odvede o zhruba 500 korun méně.

Vláda dále podle Nečase v rámci reformy zavedla sjednocení sazby odvodů u hazardu na jednotnou minimální hranici 20 procent a zrovnoprávnila soukromé vědecké instituce se státními z hlediska daňových úlev.

Kalousek: Je to akceptovatelné

Změny, které vláda schválila, jsou pro ministra financí Miroslava Kalouska "akceptovatelné". "Jsem velmi spokojen a vážím si toho, že to vláda schválila s několika málo změnami," řekl České televizi. "Je pro mě trochu překvapivé, že si VV prosadily a vyvzdorovaly nižší zdanění hazardu," uvedl ministr financí.

"Celkový výsledek je velmi dobrý. Já se k němu hlásím - a hlásí se k němu celá TOP 09 jako ke koaličnímu návrhu. Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné, jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery. Není možné prohlasovat to s opozicí," řekl Kalousek. Kdyby Věci veřejné ve sněmovně hlasovaly s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to podle ministra "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice".

Hlavní změny v rámci reformy daní
- zrušení konceptu superhrubé mzdy
- zrušení některých daňových úlev
- vytvoření podmínek pro vznik jednoho inkasního místa a harmonizace daně z příjmů fyzických osob s pojistným na sociální zabezpečení a s pojistným na veřejné zdravotní pojištění
- sjednocení sazeb daní z příjmů a daně darovací na 19 procentech
- sjednocení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění u osob samostatně výdělečně činných a u zaměstnanců, a to na 6,5 procenta
- nahrazení pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění u zaměstnavatelů daní z úhrnu mezd, která zahrne i pojistné na úrazové pojištění
- zrušení řady osvobození od daně z příjmů fyzických osob - u poplatníků daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků bude částečně kompenzováno novou roční slevou a daňovým bonusem, který bude zohledňovat výdaje na dosažení příjmů
- zrušení daně z dividend
- zavedení nulového zdanění subjektů kolektivního investování a důsledného zdanění výplat ze systému
- zavedení povinné elektronické formy u vybraných podání
- sjednocení zdaňovacího období daně z příjmů fyzických osob a pojistných období pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění na roční bázi
- rozšíření uplatnění daňové informační schránky, jež bude umožňovat jednoduchou komunikaci se správcem daně, včetně možnosti elektronických podání, která nebudou muset být opatřena elektronickým podpisem
- snížení obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty u osob povinných k dani z jednoho milionu Kč na 750 tisíc korun

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ