Výkonnost zahraničního obchodu stále pokulhává

Ekonomika
6. 10. 2017 16:49
Možné posílení koruny zůstává hlavním rizikem pro export i do budoucna (ilustrační foto).
Možné posílení koruny zůstává hlavním rizikem pro export i do budoucna (ilustrační foto).

Zahraniční obchod v srpnu potvrdil ztrátu dynamiky, částečně šlo o efekt posilující koruny. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Možné výraznější posílení koruny zůstává hlavním rizikem pro export i do budoucna. Negativně byla bilance ovlivněna dovozem ropy a zemního plynu, jejichž cena roste, dodali ekonomové.

Bilance zahraničního obchodu vykázala za srpen přebytek 5,9 miliardy korun. "Vyhoupla se tak sice z červencového deficitu do kladných čísel, ve srovnání s předchozími měsíci, kdy přebytek dosahoval v průměru 20 miliard, její výkonnost stále pokulhává," uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Také podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy zahraniční obchod potvrdil ztrátu dynamiky, která je meziročně patrná od začátku letošního druhého čtvrtletí. "Částečně jde o efekt posilující koruny, která zhodnocuje od začátku letošního dubna, kdy ČNB ukončila svůj intervenční režim. Částečně pak o projev silné domácí poptávky, která se týká i dováženého zboží, čímž podněcuje růst importu a tedy snižování salda bilance zahraničního obchodu," dodal Kovanda.

"Jako hlavní rizika pro českou obchodní bilanci do budoucna zůstávají možné výraznější posílení koruny, akcelerující mzdy a nízká nezaměstnanost, jež stimulují spotřebitele k nákupu nejen domácího zboží a služeb, ale i zboží z dovozu," dodal ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Vývoz byl opět tažen exportem automobilového průmyslu. Celkovou bilanci v meziročním vyjádření v srpnu negativně ovlivnilo především prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem. Zatímco v červenci se průměrná cena ropy pohybovala kolem 49 dolarů za barel, v srpnu to bylo téměř 52 dolarů.

Z teritoriálního pohledu měla ČR největší obchodní přebytek se státy eurozóny, hlavně Německem, Slovenskem, Velkou Británií. Na deficitu se nejvíce podílel obchod s Čínou, Polskem a Ruskem.

Za osm měsíců roku dosáhl přebytek obchodní bilance 120,1 miliardy Kč, tedy o 9,5 miliardy meziročně méně. "Za slabším výsledkem obchodní bilance stojí zejména rychlejší dovoz, který od začátku roku rostl v průměru o 7,3 procenta. Vývoz v tomto období rostl o 6,4 procenta," dodal analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ