Pokud evropská ekonomika nezačne v nejbližších letech opět růst, bude se Česko muset v letech 2013 až 2020 zřejmě smířit s výnosem z emisních povolenek ve výši asi 70 miliard korun, tedy o zhruba o polovinu nižším, než ještě v září odhadovalo ministerstvo životního prostředí. Informují o tom Lidové noviny (LN).
Prognóza ministerstva počítala s prodejní cenou 20 eur za jednu povolenku. Blízko této hranice se do června držely i ceny na energetických burzách, jenže od té doby hodnota povolenky prudce klesla v v současnosti se pohybuje pod deseti eury.
"V současné době přepočítáváme scénáře možných výnosů. Je patrné, že celkový výnos by mohl být zhruba poloviční ve srovnání s našimi předchozími kalkulacemi," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Marta Machková.
Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Očekávaný návrat ekonomické recese sníží objem výroby, a tím i spotřebu povolenek. Zájem o ně snižuje také rychle rostoucí objem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Další vývoj emisního obchodování lez odhadovat jen těžko. "Hodnota povolenky bude dál klesat, pokud se Evropská unie nerozhodne výrazněji omezit příděl pro období od roku 2013," řekl ředitel pro strategii ČEZ Pavel Cyrani.
Program Zelená úsporám bude pokračovat
Podle pravidel Evropské unie musí být polovina výnosů z prodeje povolenek určena na projekty zaměřené na snižování emisí skleníkových plynu. Zbývajících 50 procent mohou vlády členských zemí použít podle svého uvážení. Česká vláda chce část povolenek dát energetickým firmám bezplatně výměnou za investice do ekologických opatření, zbytek si firmy musí koupit.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) začátkem příštího roku předloží vládě návrh na rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek. Chalupa chce navázat na úspěšný program Zelená úsporám a přispívat lidem na investice do zateplování a ekologičtějšího vytápění domů. Počítá také s podporou výstavby pasivních domů či s modernizací veřejných budov.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) několikrát vyjádřil s udělováním bezplatných povolenek nesouhlas, protože tím o peníze přijde státní rozpočet. "Ministerstvo považuje za základní prioritu pro období let 2012 až 2016 fiskální konsolidaci s cílem dosažení vyrovnaných rozpočtů," sdělil náměstek ministra financí Jan Gregor.