Výplaty vkladů ze zkrachovalých bank mají být do 20 dnů
20.01.2010 10:53 Původní zpráva
Zabránit panickým výběrům z bank a posílit důvěru ve finanční systém má novela zákona o bankách. Ta zvýší vyplácenou částku ze zkrachovalých finančních institucí z 50 tisíc na sto tisíc eur, což odpovídá zhruba 2,6 milionu korun. Zároveň se zkrátí výplata na dvacet pracovních dnů ze současných tří měsíců.
"Zkrácení termínu výplat a zvýšení pojištěné částky vkladů je krokem ke stabilizaci důvěry vkladatelů v bankovní systém," říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. Na změny se ostatně Fond pojištění vkladů (FPV) již připravuje. Fond vyplácí klienty padlých bank.
Změní se totiž celý systém výměny dat při pádu peněžního ústavu. "Banky budou povinny dodat fondu informace o klientech, rodná čísla v době dnů," uvádí výkonný ředitel České bankovní asociace a předseda správní rady FPV Josef Tauber. "Musí se na to připravit informační systém."
ČTĚTE TAKÉ: Vysoké bankovní poplatky klienty odrazují, tvrdí průzkum
Ke zvýšení vyplácené částky došlo již jednou na konci roku 2008, kdy se dostala na současných padesát tisíc eur. Zároveň se vyplácejí vklady v celé výši, zatímco dříve to bylo do výše 90 procent. K opatřením přistoupila tehdejší vláda Mirka Topolánka kvůli světové finanční krizi. Ta způsobila krachy a existenční potíže velkých bank na celém světě, což si vynutilo rozsáhlé státní pomoci.
Zkušenosti z Británie podle Taubera vedly k tomu, že se začaly vyplácet vklady v plné výši. "Kolegové z britského fondu při krachu Northern Rock šli do front před pobočkami. Zjistili, že lidé chtějí nazpět sto procent vkladů a hned."
Krize ovlivnila rovněž novelu zákona o bankách. Fond má sice téměř třináct miliard finančních rezerv v podobě hotovosti a zejména státních dluhopisů, ale během krize finanční trhy zamrzly a s některými cennými papíry se prakticky neobchodovalo. V takovém případě by mohl fondu, aby získal urychleně peníze, pomoci stát. "Stát může poskytnout fondu překlenovací úvěr za komerčních podmínek, aby měl prostředky na výplatu vkladů ve lhůtě dvaceti dnů," dodává Tauber.
Zkrácení lhůty totiž může zdržet jednání fondu například o půjčkách od bank. Fond si půjčil peníze od bankovních domů například po krachu Union banky. Ten byl posledním velkým otřesem tuzemského bankovního trhu, který bez potíží přežil i největší finanční krizi od druhé světové války, a to i díky obrovské státní pomoci na přelomu tisíciletí.
Novelu zákona, která by zvýšila ochranu spotřebitelů, bude letos posuzovat parlament. Pokud ji přijme, měla by začít platit od začátku příštího roku.
Ilustrační foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.