Výrobce Sava, bohumínská Bochemie, mění majitele

Ekonomika
27. 8. 2007 17:27
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoInvestiční společnost Benson Oak vedená Gabrielem Eichlerem, Robertem Cohenem a Pierrem Caquetem přebírá kontrolu nad Bochemií, předním tuzemským výrobcem dezinfekčních, čisticích a ochranných prostředků. Na každého z dosavadních vlastníků připadne devítimístná částka.

Benson Oak by měl za bohumínskou společnost zaplatit minimálně jednu a půl až dvě miliardy korun. Možná i víc. Solidní balík se bude dělit na hodně dílů. Peníze připadnou dosavadním vlastníkům, jimiž jsou Evžen Fukala, Ladislav Kraus, Jan Kilnar, Jiří Kucler, Karel Nožka, Zdena Pensimusová, Ivan Tvrdík, Věra Lojková a Denisa Lojková. Bochemie trvale roste a její výsledky se každý rok zlepšují. Potenciál firmy je obrovský. Díky úzké specializaci v některých oblastech získává celosvětově významné postavení.

Gabrielem Eichlerem založený Benson Oak o sobě dal vědět relativně nedávno, kdy koupil od libereckého továrníka Marka Rybáře hlinského výrobce elektrospotřebičů ETA a liberecký Plastkov MR. Předtím v říjnu 2005 prodal majoritní podíl v antivirovém Grisoftu za 52 milionů dolarů firmám Intel Capital a Enterprises Investors. Bez úspěchu se ucházel o Aero Vodochody. Jeho nabídka byla spíš směšná než vážně myšlená.

Bochemie je známá především chlornanovým přípravkem s dezinfekčním účinkem Savo. Výrobek nechybí zřejmě v žádné české domácnosti, dnes už má kolem třiceti odvozenin. Bohumínská společnost dále vyrábí desítky produktů, mezi něž patří prostředky pro ochranu dřeva a stavebních materiálů, chemikálie pro speciální technologie na povrchové úpravy kovů, chlorid zinečnatý, hydroxid nikelnatý nebo materiály pro výrobu alkalických Ni-Cd a Ni-Fe akumulátorů. Kromě Sava patří mezi nejznámější značky Bochemie Desam, Apol, Septoderm, Chloramin, Herbalona, Savagro či Nicol.

Bochemie vlastní obchodní pobočky v Polsku, Turecku a na Slovensku, polského výrobce anorganických pigmentů a sloučenin niklu Permedia, výrobce farmaceutických, veterinárních a diagnostických prostředků Herbacos-Bofarma nebo ortopedickou kliniku Ort-Art. Celá Bochemie Group za rok 2005 utržila 1,36 miliardy korun. Konsolidovaný zisk po zdanění přesáhl 195 milionů korun.

Historie Bochemie spadá do roku 1904, kdy byla v Bohumíně založena Österreichische Chemikalienwerk R. Goldschmied & Co. V roce 1991 se oddělila od tehdejší Lachemy Brno. O tři roky později byla zprivatizována, vesměs členy tehdejšího vedení.

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ