Výrobci pian Petrof hrozí konkurz

Ekonomika
10. 5. 2007 18:55
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPoprvé v jeho více než 140leté historii hrozí výrobci pian Petrof z Hradce Králové konkurz. Návrh na něj podal Američan Earl Matzkin, který je výhradním odběratelem světoznámých pian pro americký kontinent. Tvrdí, že mu Petrof nesplatil některé pohledávky. Uvedla to v dnešních večerních zprávách televize Nova.

Vedení firmy ale tvrdí, že jde o vymyšlené dluhy. "Je to zcela neoprávněné, naše firma plní pohledávky ke svým odběratelům, během třech let jsme stáhli naše dluhy o 240 milionů Kč," uvedla ředitelka společnosti Petrof Zuzana Petrofová-Ceralová.

O tom, jestli Petrof půjde do konkurzu, se rozhodne v úterý. "Z obsahu spisu zatím není patrné, zda jsou vůbec splněny podmínky pro vyhlášení konkurzu," řekl mluvčí královéhradeckého krajského soudu Michal Strnad.

Petrof prý americké firmě GIC neuhradil některé deset let staré reklamace celkem asi za dva miliony korun. Podle majitelky Petrofu ale společnost žádné peníze firmě GIC nedluží. Za celou kauzou podle ní stojí úmysl Earla Matzkina vyrábět pod značkou Petrof piana v Asii. Tím by ale značka Petrof podle vedení ohromným způsobem utrpěla.

Firma Petrof je nejvýznamnějším výrobcem pian v Evropě. Ročně jich vyrobí 7000 a vyveze je do sedmdesáti zemí celého světa. Petrof se po předchozích ztrátách v roce 2005 vrátil do zisku. Firma tehdy dosáhla čistého zisku asi 2,5 milionu korun, zatímco v roce 2004 prodělala 76 milionů korun. Pro rok 2006 Petrof očekával zisk kolem 20 milionů korun.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta

Ekonomika
19. 1. 2026
ilustrační foto

Trumpova cla na evropské země znovu vystřelila cenu zlata na rekord

Ekonomika
Aktualizováno: 19. 1. 2026 12:47
ilustrační foto

Nejstarší česká loterie Sazka mění název na Allwyn. Sportka ale zůstane

Ekonomika
19. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ