Mezi podílovými fondy v prvním pololetí opět vydělaly nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos až osm procent. Dluhopisové fondy měly výnos kolem nuly. Konzervativní fondy peněžního trhu byly letos převážně v minusu, uvedla poradenská společnost Partners.
"V prvním pololetí udělaly investorům radost především akciové fondy, které udržely trend z minulého roku a nadále rostly. V průměru byl nárůst kolem sedmi až osmi procent, ať už šlo o evropské či americké trhy," řekl analytik Partners Martin Mašát.
Horší výnos pro české investory podle něj zapříčinilo posilování koruny po dubnovém konci intervencí, které znehodnotilo tento typ investic v řádu procent. K dolaru posílila koruna od počátku roku o deset procent, vůči euru o tři procenta. "Stále však akciové investice patřily mezi nejvýnosnější," podotkl.
Konzervativní investoři, kteří dál vsázeli na dluhopisové fondy, mohou být podle Mašáta rádi za nulu, někteří se dokonce musí smířit s poklesem. Důvodem je růst výnosů dluhopisů (pokles jejich cen). To způsobil částečně růst inflace nad dvě procenta, a opět konec intervencí, který zastavil poptávku zahraničních investorů po českých dluhopisech.
"Smutný je pohled na živořící fondy peněžního trhu, které v současném období nulových či dokonce záporných sazeb nemají žádný smysl a jejichž hodnota pomalu, ale jistě klesá," uvedl analytik. Vedle akcií potěšily i fondy s rizikovými dluhopisy, které se vezou na vlně popularity, a jejichž letošní růst o tři až čtyři procenta může být jejich labutí písní, dodal Mašát.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí o 15 miliard Kč na 445 miliard Kč. Téměř čtyři pětiny drží fyzické osoby, zbytek právnické osoby. Loni také vydělaly hlavně akciové fondy, které si v průměru připsaly téměř sedm procent. Solidně si vedly i dluhopisové fondy s výnosem zhruba čtyř procent. Naopak konzervativní fondy peněžního trhu byly v průměru na nule.