Náklady na bydlení v Česku prudce stoupají. Od roku 2000 do roku 2010 se zvýšil jejich podíl v celkových útratách českých domácností téměř o sedm procentních bodů, což je nejvíce v celé Evropské unii. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili statistikové. Výdaje za bydlení ovšem rostly i letos a zřejmě se zvýší rovněž příští rok.
"Projevily se tak deregulace cen bydlení, růst cen vodného a stočného vyvolané investicemi do vodovodní soustavy i ceny stále dražšího plynu," odůvodnil Český statistický úřad růst podílu nákladů na bydlení v celkových výdajích. Rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi v podílu výdajů na bydlení z celkových výdajů domácností se tak prakticky k roku 2010 vyrovnaly.
Celkové náklady na bydlení a energie se v Česku mezi roky 2000 a 2010 zvýšily z 2542 korun na 4325 korun na osobu měsíčně, což je více než sedmdesátiprocentní růst. "Vyšší růst výdajů na bydlení, vodu, energie a paliva má ze zemí EU jen Estonsko, Řecko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Slovensko a Velká Británie," konstatoval Tomáš Mládek z Českého statistického úřadu.
Růst výdajů na bydlení a energie pokračoval i letos. Důvodem byla opět pokračující deregulace cen bydlení a zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, v níž se vyskytovaly platby za teplo. "Za bydlení a související věci tak domácnosti letos zaplatí asi o 380 korun více," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Avšak například u důchodců to je téměř o 1000 korun a u rodin s dětmi o 700 korun více.
Vývoj v příštím roce bude záviset především na poslancích, kteří budou rozhodovat o tom, jak se změní sazba daně z přidané hodnoty. Zatím je odsouhlasená varianta, že se obě sazby, horní i dolní, sjednotí na 17,5 procenta. V tom případě by se výdaje za bydlení nezměnily. Ale pokud by se zvýšily obě sazby o jeden procentní bod, mohlo by zdražování být výrazné.