Začínají platit doporučení ČNB zpřísňující poskytování hypoték

Ekonomika
1. 10. 2018 09:22
Budova České národní banky.
Budova České národní banky.

Od pondělí platí pro banky doporučení České národní banky, podle kterého nemá dluh žadatele o hypotéku překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Banky proto zaznamenaly v posledních týdnech nárůst zájmu o hypotéky o dvacet až třicet procent proti jiným měsícům. Od tohoto měsíce pak očekávají jejich pokles.

"Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší," řekl  mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Vlivem přísnějších pravidel, která začínají platit, na hypotéku podle jejích analýz nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce. Předpokládá, že vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

Autor: ČTK Foto: , Lucie Pařízková

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ