Zadlužená nižborská sklárna půjde do konkurzu, rozhodl soud

Ekonomika
28. 8. 2015 14:18
Výroba Českého lva.
Výroba Českého lva.

Krajský soud v Praze v pátek poslal do konkurzu nižborskou sklárnu Rückl Crystal, která je od června v úpadku. Firma zhruba se 130 zaměstnanci, která má více než stoletou tradici a v minulosti vyráběla mimo jiné filmové ceny Český lev, se dostala do ekonomických problémů a sama na sebe podala insolvenční návrh. Soud rozhodl o konkurzu, protože nebyl ve stanovené lhůtě podán návrh na reorganizaci podniku.

Insolvenční správce David Jánošík by dal přednost prodeji celého závodu než prodeji po částech. "Někdy začátkem září se sejde zvolený věřitelský výbor a rozhodne o způsobu zpeněžení," řekl Jánošík po schůzi věřitelů.

Do insolvenčního řízení se přihlásilo šest desítek věřitelů s pohledávkami za více než 156 milionů korun. Je mezi nimi například společnost Swiss Forfait s pohledávkou převyšující šedesát milionů nebo firmy RWE Energie a Česká spořitelna. Do věřitelského výboru v pátek byly zvoleny společnosti Swiss Forfait, Central Aval a Genetrix, které už působily v prozatímním výboru. Návrh na rozšíření výboru o dalšího člena nebyl věřiteli schválen.

Hodnota sklárny byla oceněna na 74 milionů korun. "Podnik dlužníka je v současné době stále provozován, stále vyrábí," připomněl Jánošík.

Výroba Českého lva.Sklárnu postihl propad poptávky za ekonomické krize a kvůli politickým událostem v tradičních odbytištích, především v Egyptě, Íránu a Rusku. Loni navíc vedl snížený objem výroby k havárii výrobního zařízení, které je dimenzováno na vyšší objem skloviny. Reklamace po havárii donutily firmu přepracovat část dodávek na vlastní náklady, což způsobilo výpadek tržeb a vystupňování potíží při financování provozu.

V roce 2013 dosáhla nižborská sklárna, která tehdy zaměstnávala 161 lidí, obratu 103 milionů Kč a její hospodaření skončilo ztrátou 1,9 milionu Kč. Loni měla firma tržby 83 milionů a ztrátu 59 milionů Kč, která byla způsobena propadem výroby kvůli odbytovým potížím i technologické havárii. Od letošního ledna do 1. června utržila zhruba 21 milionů a vykázala ztrátu 18,5 milionu Kč, počet zaměstnanců klesl na 133. "Hospodaření dlužníka je i v době po rozhodnutí o úpadku ztrátové, dlužník se potýká s propadem tržeb, odchodem některých klíčových zaměstnanců i s dalšími komplikacemi, které přináší provoz podniku v průběhu insolvenčního řízení," stojí ve zprávě insolvenčního správce. Pro udržení výroby uzavřel dlužník s věřitelem Swiss Forfait smlouvu o úvěrovém financování do výše deseti milionů korun.

Sklářský rod Rücklů je s výrobou skla spjat už dlouho. Jan Rückl založil svou firmu v roce 1846 v Cyranově Ostrově. Jeho syn postupně vystavěl sklárny ve Včelničce, Skalici a v roce 1903 v Nižboru. Činnost firmy byla ukončena znárodněním v roce 1945 a výroba pokračovala pod značkou Bohemia. V roce 1992 obnovil činnost společnosti Jiří Rückl. Firmu musel koupit, protože stát ji znárodnil na základě Benešových dekretů po roce 1945 a restituce se týkala jen majetku zabaveného po únoru 1948.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ