Na první pohled jde o naprosto absurdní otázku. Proč bych měl někomu platit za to, že si ode mne půjčí? Vždyť to má být právě naopak. Za to že někomu půjčím a nesu riziko případného nesplacení, si zasloužím přiměřenou odměnu v podobě úroku. A přitom jsme opakovaně svědky toho, že se ministerstvu financí daří emitovat dluhopisy se záporným úrokem.
Naposledy se tak stalo ve středu, kdy byly upsány cenné papíry v objemu přes devět miliard korun splatné v listopadu roku 2017. Tyto dluhopisy nesou průměrný roční výnos -0,323 procenta, což znamená, že za dva roky zaplatí noví věřitelé ministerstvu financí téměř 60 milionů korun. Poptávka byla tak vysoká, že vyhnala úrok ještě hlouběji do záporných úrovní než při předchozí aukci dvouletých dluhopisů z poloviny září. Co stojí za takovouto paradoxní situací?
Investoři se samozřejmě nezbláznili a za vším stojí velmi jednoduchý kalkul, který i z dluhopisů nesoucích záporný úrok udělá ziskovou investici. Hlavním lákadlem stojícím za zájmem hlavně zahraničních bank je sázka na posílení české koruny po skončení intervencí ČNB. České vládní dluhopisy jsou totiž korunovým aktivem, což znamená, že v případě opětovného nárůstu hodnoty koruny oproti euru mohou investoři inkasovat zajímavé jednociferné zisky, které jim záporný úrok více než vynahradí.
Dalším faktorem, který zvyšuje atraktivitu českých dluhopisů, je potřeba investorů bezrizikově uložit volnou hotovost. Znovu se to týká spíše zahraničních bank, kterým se již příliš nevyplácí využívat pro správu svých prostředků účtů u ECB vzhledem k tomu, že už i tyto účty nesou záporný úrok. K obdobnému kroku by mimochodem mohla přikročit i ČNB a zpoplatnit bankám jejich úložky na svých účtech. Dosud jim je úročí roční sazbou 0,05 % p.a.
Pokud by ke snížení diskontní sazby do záporných hodnot došlo, znamenalo by to další nárůst poptávky po českých dluhopisech, což by vedlo k ještě citelnějšímu poklesu jejich výnosů. Aktuálně se tato aktiva obchodují se záporným úrokem až do splatnosti šesti let, sedmiletý dluhopis s ročním výnosem na 0,123 % prozatím statečně odolává. Vzhledem k aktuálnímu vývoji inflace, a protože znovu sílí protiinflační tlaky, a to jak v Evropě, tak i u nás, je dost pravděpodobné, že ani on nebude odolávat dlouho. Jasným vítězem tohoto bezprecedentního období levných peněz je ministerstvo financí, které na úrocích ušetří stovky milionů korun ročně.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.