Zásoby pomazánkového másla se smějí doprodat, sankce nehrozí

Ekonomika
19. 10. 2012 17:30
Pomazánkové máslo má trvanlivost do tří měsíců. Tak rychle nová vyhláška stejně nebude.
Pomazánkové máslo má trvanlivost do tří měsíců. Tak rychle nová vyhláška stejně nebude.

Obchodníci mohou doprodat zásoby pomazánkového másla, o jehož pojmenování Česká republika prohrála letitý spor u Soudního dvora EU. Sankce od unie Česku za doprodej nehrozí. Uvedla to mluvčí ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová.

Podle soudního dvora se český produkt nemůže označovat jako pomazánkové máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy.

Ministerstvo zemědělství nyní text čtvrtečního rozsudku analyzuje. Pokud dá analýza za pravdu soudu, budou zahájeny kroky ke změně vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky, která je podle verdiktu v rozporu s bruselskými předpisy. Změna vyhlášky může trvat několik měsíců.

"Zatím platí stávající stav, a to až do vydání nové vyhlášky. Obchody tedy můžou prodávat své zásoby pomazánkového másla," uvedla Böhmová.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka předpokládá, že ztráty obchodníků kvůli změně názvu pomazánkového másla budou minimální. "Pomazánkové máslo nemá delší dobu trvanlivosti než tři měsíce, tak se to stihne všechno doprodat, než začne platit nová vyhláška," řekl Juračka.

Čtvrteční rozhodnutí Soudního dvora EU komentoval i prezident Václav Klaus. "Kdyby Evropská unie neměla vůbec žádné starosti a roupama už nevěděla co dělat, tak by vytvářela houfy úředníků, kteří budou řešit otázky, jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba, ale myslím si, že EU má na starosti teď podstatně jiné, tíživé věci, tak se mi to zdá opravdu úsměvné," řekl Klaus.

Pravé máslo vede

V Česku se ročně vyprodukuje přes osm tisíc tun pomazánkového másla, velká část produkce zůstává na našem trhu. Například obchody Tesco ročně prodají 'máslových' produktů za 350 milionů korun, podíl pomazánkového másla dosahuje jen 13 procent na prodejích, máslo má 60 procent a zbytek margarín.

V Česku se ročně vyprodukuje přes osm tisíc tun pomazánkového másla.Klasické máslo se vyrábí ze smetany a obsahuje alespoň 80 procent mléčného tuku, obsah vody nesmí přesáhnout 16 procent. V máselném tuku převažují nasycené mastné kyseliny (asi 70 procent), část z nich jsou nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem (obsah rizikových mastných kyselin je asi 40 procent). Asi dvě procenta tvoří trans mastné kyseliny, vysoký je obsah cholesterolu (240 mg na 100 gramů).

Pomazánkové máslo se vyrábí z mléka, jeho hlavní složku tvoří smetana. Jde o mléčnou pomazánku s obsahem sušiny minimálně 42 procent a tuku minimálně 31 procent. Při výrobě se do smetany přidá sušené mléko, emulgátory, škroby, mlékárenské bakteriální kultury a soli. Toto máslo má proti klasickému nižší obsah živočišného tuku. Samotná pomazánková másla, tedy bez přídavku jiného tuku, však obsahují stejně jako máslo hlavně nasycené mastné kyseliny a určité množství trans mastných kyselin.

Roztíratelné rostlinné tuky, margaríny, obsahují nanejvýš 80 procent tuku, nízkotučné varianty jen 25 procent. Ty kvalitní mají příznivé složení mastných kyselin, většina je nenasycených, neobsahují cholesterol. Nízkotučné varianty jsou doporučeny lidem, kteří chtějí zhubnout nebo si snížit hladinu tuků a cholesterolu v krvi.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ