Zdražili jsme, abychom mohli zlevnit

Ekonomika
13. 1. 2018 05:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V obchodech začaly výprodeje. Někde snižují ceny o desítky procent, jinde lákají zákazníky na totální likvidaci zboží. Při nákupu se však vyplatí obezřetnost, ne každá sleva je totiž skutečně slevou. Na co si dát pozor, abyste opravdu ušetřili?

V prodejnách Tesco slibují stovky zlevněných položek až s 75procentní slevou. Akční ceny se vztahují na sortiment hraček, vánoční dekorace, oblečení, kosmetiku nebo vybrané domácí potřeby a elektroniku. Třeba internetový obchod CZC.cz láká na slevy ve výši až osmdesát procent. Datart dokonce plánuje spustit v lednu druhou vlnu výprodejů.

Využít povánočních slev chtějí v obchodech i na e-shopech nejen lidé, kteří by rádi nakoupili výhodněji, ale i ti, kdo našli pod stromečkem finanční hotovost. Podle průzkumu Profi Creditu sáhnou po zboží s cedulkou "sleva" čtyři pětiny nakupujících. Chcete-li však opravdu ušetřit, je potřeba zachovat chladnou hlavu. Každá prodejní akce je záměrným marketingovým tahem cíleným na zákazníka. I když pokaždé nemusí jít o výslovně klamavé obchodní praktiky, můžete později nákupu litovat. K obezřetnosti nabádá i Česká obchodní inspekce. Podle té byl za minulý rok při kontrolách slev problém téměř v polovině případů.

Kouzelné slůvko "až"

"Berte s rezervou výlohy, které lákají na příliš vysoké slevy a totální výprodeje. Když se na reklamu zaměříte důkladně, spatříte často před číslicí miniaturní slovíčko 'až'. Zboží s nejvyšší uvedenou slevou rozhodně nebude plná prodejna a spíše budete mít problém zjistit, co konkrétně je tolik zlevněno," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: "Láká-li obchodník na slevy, vždy musí být na zboží uvedena jeho konečná cena a vyčíslení slevy na haléř sedět. Pokud vám částky na cenovce nesedí, podejte podnět České obchodní inspekci. Klamání spotřebitelů může obchodníka vyjít na pokutách pěkně draho." Také bezdůvodné vyvolání dojmu likvidace prodejny, totálního výprodeje zboží, časově omezené nabídky nebo nabídky, která je určena pouze pro konkrétního spotřebitele (exkluzivně pro vás), je protiprávní, pokud tato reklama neodpovídá skutečnosti.

Sleva jen naoko

Důležité je také mít přehled, kolik vybrané zboží obvykle stojí. Že je v určitém obchodě o padesát procent zlevněno, ještě neznamená, že ho za stejně nízkou cenu nekoupíte jinde zcela běžně. Hranici mezi marketingem a klamavou obchodní praktikou už překračují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo "sleva" použije jen jako jakési zaklínadlo k nalákání nepozorného zákazníka. "Doporučujeme spotřebitelům, aby se nenechali zlákat magickými slovíčky, nýbrž aby přemýšleli, zda takové zboží skutečně potřebují a zda jinde není totéž zboží nakonec levnější," uvádí Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce. Důležité je nákup neuspěchat, nepodlehnout dojmu, že výrobky rychle dojdou, a ceny si jednoduše ověřit třeba na cenových srovnávačích typů Zboží.cz nebo Heureka.cz.

Přifouknuté ceny

Zdražili jsme, abychom mohli zlevnit. Tak nějak vypadá často diskutovaná praktika prodejců, která se každý rok opakuje. Někteří obchodníci se uchylují i k dočasnému zvýšení ceny, aby ji pak mohli snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu. "Lákala mě sleva 70 procent na hodinky, které e-shop nabízel za 1290 korun, přičemž jako původní cenu uváděl 4280 korun. Jenže průměrná cena na trhu byla pod hranicí 2500 korun," říká Petr, který si cenu zboží před nákupem ověřil u konkurentů.

Účelové triky se slevou jsou zakázány. Za porušení zákona o ochraně spotřebitele může Česká obchodní inspekce uložit pokutu až ve výši pěti milionů korun. V praxi je ale velký problém s dokazováním a také s nejasnou definicí pojmů jako "původní" nebo "běžná" cena. Až na výjimky nejsou ceny státem regulovány, a tak se klidně může stát, že obchodník, byť jen na pár dní, zboží neúměrně zdraží, aby ho pak mohl nabízet s poloviční slevou.

Vyprodáno

"Bohužel, už nejsou," kroutí hlavou prodavačka ukazující na obrázek sady kuchyňských nožů, jež měly být v prodeji za akční cenu od dnešního rána. "Zboží, které je v letáku, nebývá na prodejně zastoupeno vždy, i to je důvod k tomu, abyste upozornili Českou obchodní inspekci," vysvětluje Jiří Fröhlich. Třeba při loňské kontrole v Plzeňském a Karlovarském kraji inspektorát zjistil, že z 55 provedených kontrol letáků řetězců byly bez problémů jen čtyři. Ve 37 případech zboží stálo více, než bylo uvedeno v letáku. Ve 20 případech inspektoři v prodejnách hledali zboží z letáků marně.

Pokud má zákazník pocit, že se nechal napálit při nákupu na internetu, je řešení snadné. Do 14 dnů může bez uvedení důvodu odstoupit od kupní smlouvy, poslat zboží zpět a nechat si vrátit peníze. V kamenné provozovně však není zákonnou povinností vzít nákup zpět, tedy ani v rámci uvedené lhůty.

A jak je to se zárukou na zlevněné zboží? Můžete se setkat s tvrzením, že na takový sortiment záruka neplatí, případně je omezena. "Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimkou je situace, kdy byl výrobek zlevněn kvůli nějaké vadě - pro takovou vadu pak zboží samozřejmě reklamovat nelze, na všechny ostatní vady daného zboží záruka ovšem platí. O důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi," vysvětluje Lukáš Zelený.

Pozor si dejte také na akce typu 3 + 1 zdarma. Obchodník může v případě reklamace tvrdit, že na kus "zdarma" se záruka nevztahuje. Je pravda, že garance platí pouze u zboží, za něž jste zaplatili, vždy je ovšem nutné určit, který kus je tím "darem". Není-li možné jednotlivé kusy od sebe odlišit, jde jen o množstevní slevu a reklamovat můžete každý kus zvlášť.

Autor: Pavlína NešněrováFoto: ČTK , Francois Mori

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ