Terčem pátečních akcí zemědělců na protest proti rostoucím dovozům některých potravin budou vybrané hypermarkety řetězce Interspar. Rolníci však upustili od záměru blokovat zásobování a připravují spíše manifestační akce a rozdávání letáků. Uvedl to prezident Agrární komory Jan Veleba.
Generální ředitel řetězců Interspar Martin Hruška již dříve pro TÝDEN.CZ uvedl, že mu postoj Agrární komory připadá překvapivý a jeho společnost o zvýšení podílu českých potravin ve svých prodejnách neuvažuje. „Pro nás je jediným arbitrem naší činnosti zákazník, ten rozhoduje, co si koupí a kde si to koupí… Aktivity Agrární komory považujeme za nepřípustný a nemravný nátlak, který pozici českých potravinářských firem v jednání s řetězci jen zhoršuje,“ řekl Hruška. Viz článek: Hypermarkety: Více českých výrobků prodávat nebudeme
Veleba se ale proti jeho vyjádření brání: „My nemůžeme za to, že česká politika se dostala do situace, kdy není možné ničeho dosáhnout jednáním, ale jedině nátlakem,“ řekl redakci TÝDEN.CZ.
Zemědělci se chystají k prodejnám Intersparu v Táboře, Mostě, Hradci Králové, Zlíně a zřejmě i v Brně. Interspar byl podle Veleby vybrán proto, že jako jediný řetězec na území ČR zastavil počátkem března pro polovinu svých hypermarketů nákup masa v tuzemsku. Akcí by se měly účastnit řádově stovky zemědělců.
Rostoucí importy některých potravin podle komory připravují domácí zemědělce i zpracovatele o odbyt. Například čeští producenti masa kvůli dovozu ročně tratí přes 2,4 miliardy korun, uvedla dříve AK.
Vedle protestů a výzev spotřebitelům, aby dávali přednost domácím potravinám, chystají zemědělci apel vůči politikům, kteří se podle Veleby za deset let nezmohli na jediný úspěšných pokus legislativou alespoň částečně upravit chování řetězců.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) již dříve řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.
V březnu zhruba 200 zemědělců z celých Čech protestovalo na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Demonstrací chtěli upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do řetězců. Za poslední kapku tehdy rolníci označili právě rozhodnutí Intersparu dovážet velkou část masa z Rakouska. Interspar se ale hájí tím, že většina z Rakouska dováženého masa pochází od českých dodavatelů.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek