Zemědělcům se dařilo. Důvod k radosti to ale není, varují experti

Ekonomika
3. 3. 2017 21:06
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že se stále snižuje podíl živočišné výroby, což je negativní trend. Na snímku chov ovcí v Příbrami.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že se stále snižuje podíl živočišné výroby, což je negativní trend. Na snímku chov ovcí v Příbrami.

Zisk českého zemědělství loni meziročně stoupl o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun, což znamená druhý nejlepší výsledek od roku 2000. Lepší byl jen v roce 2014. Aktuální čísla statistiků přesto někteří odborníci nehodnotí jako dobrou zprávu a varují před přehnaným optimismem. Například předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že se stále snižuje podíl živočišné výroby, což je negativní trend. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) je ale s celkovým loňským výsledkem zemědělství spokojen.

Zemědělská produkce podle údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy korun. Rostlinná produkce vzrostla meziročně o 3,5 procenta na 77,3 miliardy korun. Nejvyšší nárůst byl u kukuřice na zrno. Hodnota živočišné produkce se však snížila o 0,2 procenta na 46,3 miliardy korun, hlavně kvůli poklesu cen mléka, drůbeže a vajec.

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiřího Hrbka loni dále klesaly ceny zemědělských výrobců u mléka. "Cenový sešup, který byl v roce 2015, pokračoval téměř do konce roku 2016," řekl. Jurečka uvedl, že neví o větším počtu zemědělců, kteří by skončili s chovem krav nebo je převedli na masnou produkci.

Odhadovaný objem vyplacených dotací na výrobu se meziročně zvýšil o 3,4 procenta na 30,8 miliardy korun. Zemědělci podle statistiků dostávají peníze například za dobrou péči o zvířata nebo za redukci pesticidů.

Pýcha upozornil na to, že v rostlinné výrobě tvoří 85 procent tržeb obiloviny a řepka, což bude zemědělce motivovat k jejímu dalšímu sázení. "Na první pohled by mi to mělo dělat radost a měl bych být spokojený, že došlo k takovému nárůstu. Nicméně na rovinu si řekněme, že se stále snižuje podíl živočišné výroby na celém hospodářském výsledku. To je samo o sobě trend rozhodně negativní," řekl Pýcha.

Jiří Felčárek z Agrární komory ČR uvedl, že by si v dalších letech přál jinou strukturu dotací, které by se měly více zaměřovat na speciální plodiny a živočišnou výrobu. Současné nastavení podle něj podporuje pěstování rostlin na velkých plochách.

Ani podle agrárního analytika Petra Havla uvedená čísla nejsou velkým důvodem k oslavám. Do hospodářského výsledku, který statistici uvádí v běžných cenách, je totiž podle něj třeba započítat i celorepublikové makroekonomické trendy. "Je to pozitivní zpráva, nicméně nepodléhejme přehnanému optimismu. V loňském roce rostly ceny zemědělských komodit, rostla míra dotací a rostla ekonomika. Tím, že lidé dostali více peněz díky sociální politice státu, tak mohli více utrácet a také utráceli víc. Tržby všude rostly, zdaleka nejenom v zemědělství," dodal analytik.

Autor: ČTK Foto: , Robert Sedmík

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ