Zklamaný Zeman: Škoda že není obviněn žádný politik

Ekonomika
24. 10. 2011 17:45
Expremiéra mrzí, že z politiků nikdo bručet nepůjde.
Expremiéra mrzí, že z politiků nikdo bručet nepůjde.

Podle nynějšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je dobře, že se švýcarská policie v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nevzdala a celou věc rozkryla, i když to trvalo dlouhé roky.

Právě za vlád ČSSD přitom kauza propukla a některá média v minulosti naznačovala její propojení například do okolí někdejšího šéfa ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Bývalého premiéra Miloše Zemana prý zklamalo, že v kauze nebyl obviněn nějaký politik.

"Je dobře, že švýcarská policie ty věci rozkryla a že se ty věci dostaly před soud, ať se ukáže, jestli někdo z tehdejších manažerů porušoval zákony, tak ať je potrestán a ať jde třeba sedět," řekl Sobotka. Vláda ČSSD podle něj prodávala jen minoritní podíl státu v Mostecké uhelné. K neprůhledné privatizaci většiny společnosti podle něj došlo v devadesátých letech za vlád ODS.

Švýcarská justice se o privatizaci Mostecké uhelné společnosti zajímá už dlouho. Podle starších informací týdeníku Euro by se případ měl týkat Antonína Koláčka, Luboše Měkoty, Marka Čmejly, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota.

V roce 2010 již byli v rámci právní pomoci pro Švýcary v souvislosti s MUS vyslýcháni také expremiér Miloš Zeman a další členové vlády, která před lety podnik privatizovala. Gross v lednu pozastavil kvůli kauze kolem Mostecké uhelné své členství v ČSSD.

Zeman na výčet jmen zmiňovaných v souvislosti s MUS v českých médiích reagoval slovy, že mu nic neříkají. V paměti prý mu utkvělo jenom jméno Antonína Koláčka, a to údajně pouze proto, že o něm kdesi četl, že se stal buddhistou a nyní někde v Asii medituje. Zklamalo ho však také, že nebyl obviněn nějaký politik, protože prý zastává heslo "padni komu padni".

Deník MfD letos v lednu napsal, že milionové provize z privatizace MUS před lety zprostředkovaně získali i tehdejší představitelé ČSSD. Stát akcie prodal za 650 milionů korun. Švýcarské úřady podle listu zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů - švýcarská Investenergy - poslal těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. Na něj prý měl přístup zbrojař a lobbista blízký Grossovi Pavel Musela, který měl peníze dál přerozdělovat. Mimo jiné na účty lidí z Grossova okolí.

Vyšetřování společnosti Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a tam "vyprána". V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).

Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Spis byl předán spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ