Zklamaný Zeman: Škoda že není obviněn žádný politik

Ekonomika
24. 10. 2011 17:45
Expremiéra mrzí, že z politiků nikdo bručet nepůjde.
Expremiéra mrzí, že z politiků nikdo bručet nepůjde.

Podle nynějšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je dobře, že se švýcarská policie v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nevzdala a celou věc rozkryla, i když to trvalo dlouhé roky.

Právě za vlád ČSSD přitom kauza propukla a některá média v minulosti naznačovala její propojení například do okolí někdejšího šéfa ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Bývalého premiéra Miloše Zemana prý zklamalo, že v kauze nebyl obviněn nějaký politik.

"Je dobře, že švýcarská policie ty věci rozkryla a že se ty věci dostaly před soud, ať se ukáže, jestli někdo z tehdejších manažerů porušoval zákony, tak ať je potrestán a ať jde třeba sedět," řekl Sobotka. Vláda ČSSD podle něj prodávala jen minoritní podíl státu v Mostecké uhelné. K neprůhledné privatizaci většiny společnosti podle něj došlo v devadesátých letech za vlád ODS.

Švýcarská justice se o privatizaci Mostecké uhelné společnosti zajímá už dlouho. Podle starších informací týdeníku Euro by se případ měl týkat Antonína Koláčka, Luboše Měkoty, Marka Čmejly, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota.

V roce 2010 již byli v rámci právní pomoci pro Švýcary v souvislosti s MUS vyslýcháni také expremiér Miloš Zeman a další členové vlády, která před lety podnik privatizovala. Gross v lednu pozastavil kvůli kauze kolem Mostecké uhelné své členství v ČSSD.

Zeman na výčet jmen zmiňovaných v souvislosti s MUS v českých médiích reagoval slovy, že mu nic neříkají. V paměti prý mu utkvělo jenom jméno Antonína Koláčka, a to údajně pouze proto, že o něm kdesi četl, že se stal buddhistou a nyní někde v Asii medituje. Zklamalo ho však také, že nebyl obviněn nějaký politik, protože prý zastává heslo "padni komu padni".

Deník MfD letos v lednu napsal, že milionové provize z privatizace MUS před lety zprostředkovaně získali i tehdejší představitelé ČSSD. Stát akcie prodal za 650 milionů korun. Švýcarské úřady podle listu zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů - švýcarská Investenergy - poslal těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. Na něj prý měl přístup zbrojař a lobbista blízký Grossovi Pavel Musela, který měl peníze dál přerozdělovat. Mimo jiné na účty lidí z Grossova okolí.

Vyšetřování společnosti Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a tam "vyprána". V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).

Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Spis byl předán spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ