Nová ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová dala ve čtvrtek výpověď sedmi ředitelům ústředního inspektorátu ČOI v Praze. Jejich funkce byly kvůli organizačním změnám zrušeny. Příhodová chce v následujících dvou až třech měsících snížit počet administrativních pracovníků pražského ústředního inspektorátu zhruba na sedmdesát z nynějších šestadevadesáti a hodlá zjednodušit jeho organizační strukturu. Změny se ale podle Příhodové nebudou týkat oblastních inspektorátů, které vykonávají kontrolní činnost.
"Šest (ze sedmi odvolaných pracovníků managementu ČOI) výpovědi z důvodu nadbytečnosti převzalo. Bývalé ředitelce odboru bude výpověď předána po ukončení pracovní neschopnosti," řekla ve čtvrtek mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Novou náměstkyní a ředitelkou sekce řízení a podpory kontroly ČOI byla jmenována Zuzana Havlová. Funkce náměstka a ředitele sekce ekonomiky a práva se ujal Marek Pickar. Organizační sekci bude od 1. května řídit Marie Paděrová, kterou do té doby zastupuje Milada Kovářová.
"S novým vedením a nejbližšími úkoly ČOI seznámí Jana Příhodová řadové pracovníky ústředního inspektorátu na setkání zaměstnanců ve čtvrtek odpoledne. S řediteli inspektorátů ČOI proběhne obdobné setkání v úterý po Velikonocích," podotkla Fléglová.
Příhodovou v úterý do funkce ústřední ředitelky ČOI jmenoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Příhodová pak ve středu zredukovala počet ředitelů ústředního inspektorátu v Praze ze sedmi na tři a počet oddělení z osmnácti na šest.
"ČOI celkově zaměstnává zhruba pět set pět lidí, z toho ústřední inspektorát má nyní devadesát šest pracovníků, na které dosud připadalo sedm ředitelů a osmnáct vedoucích oddělení. To byl hodně přebujelý administrativní aparát, který jsem se rozhodla zredukovat. Na pracovníky ústředního inspektorátu budou zároveň kladeny vyšší nároky," řekla ve středu Příhodová.
Ústřední inspektorát ČOI, který nevykonává kontrolní činnost a má na starost například právní záležitosti, má tak od středy pouze jednoho ředitele, dva náměstky a šest vedoucích oddělení.
Příhodová v úterý nahradila ve funkci ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného, který inspekci řídil tři roky. MPO jeho odvolání zdůvodnilo právě nízkou efektivitou práce ústředního inspektorátu v Praze. "Kontroly jsou vykonávány nahodile a bez jasně stanovených priorit," uvedl v úterý náměstek MPO Luboš Vaněk. ČOI pod vedením Pěkného se navíc podle Vaňka neochotně zapojovala do projektu snižování administrativní zátěže drobných živnostníků a malých podnikatelů.
Pěkný ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Jsem přesvědčen o tom, že jsem svoji práci dělal dobře. Pokud se půjde cestou, kterou chce pan ministr, tak to ohrozí ochranu spotřebitele a dojde k zaplevelení ČR nebezpečnými výrobky. Spotřebitel se stane rukojmím nekale podnikajících lidí," řekl Pěkný bezprostředně po svém úterním odvolání.
Změna ve vedení ČOI je již druhým odvoláním ředitele státní instituce v působnosti ministerstva průmyslu. V pátek 30. března Říman odvolal z funkce generálního ředitele agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest Tomáše Hrudu. Na protest proti Hrudovu odvolání podalo výpověď zhruba šesát pracovníků CzechInvestu včetně všech deseti členů vedení agentury.
V loňském roce ČOI provedla 55 547 kontrol a na porušení zákonů přišla v 19 102 případech (34,4 procenta). Podíl prohřešků na počtu kontrol byl loni zhruba stejný jako v roce 2005, kdy se zvýšil na 34,3 procenta z 29,4 procenta v roce 2004. V předchozích letech tento ukazatel naopak mírně klesal.
Foto: ČTK