Žně v Česku téměř skončily. Zemědělcům zbývá sklidit 1,3 procenta základních obilovin. Větší zpoždění mají kvůli podmáčené půdě pouze v Karlovarském a Libereckém kraji. Právě v Libereckém kraji zůstává na polích také posledních 83 hektarů řepky. Průměrný výnos je mírně vyšší než loni, u obilovin činí 6,31 tuny na hektar a u řepky 3,57 tuny. Oznámila to mluvčí ministerstva zemědělství Helena Šindlerová.
V Karlovarském kraji zbývá sklidit asi 12 procent obilovin, v Libereckém kraji zhruba osm procent. "U těchto krajů jsou některé plochy obilovin silně podmáčené a sklizňová technika nemůže na plochy určené ke sklizni vjet," uvedla Šindlerová. Problémy mají podle ní i kombajny s pásovým pojezdem.
Kompletně pod střechou je už v Česku ječmen ozimý, u ječmene jarního je to 98,88 procenta. Pšenice ozimé, která s 809 112 hektarů zabírá z obilovin největší plochu, se povedlo sklidit 98,75 procenta, pšenice jarní pak 97,47 procenta. Nejpomalejší je sklizeň ovsa, u kterého je zpracováno 93,91 procenta osetých ploch. Zemědělci také sklidili 97,24 procenta žita a 97,92 procenta triticale, což je kříženec pšenice a žita.
Nejvyšší výnos je u pšenice ozimé, 6,72 tuny z hektaru. Naopak nejhůře z obilovin je na tom oves, jehož výnos činí 4,11 tuny na hektar.
Loni už bylo ve stejném období sklizeno 99,9 procenta ploch obilovin s výnosem 6,07 t/ha a všechna řepka s výnosem 3,53 t/ha.
Kompletně už žně skončily v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.