Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš (44) se chce soustředit na Česko. A lovit zákazníky, o které firma v minulosti přišla.
Tykáte si s ministrem financí Andrejem Babišem?
Ne. Netykáme si.
Jak byste popsal váš vztah?
S panem Babišem se známe zhruba deset let, různě jsme se potkávali. Od doby, kdy vstoupil do politiky a stal se ministrem financí, je naše komunikace intenzivnější. Cítím, že ve vztahu panuje oboustranný respekt. Já si ho vážím pro jeho výsledky, čeho dosáhl. A z jeho chování vůči mně zase vidím, že ho zajímá, co mu říkám o energetice. Naše debaty jsou výrazně odborné. Vztah je v pořádku. Je takový, jaký by mezi ministrem financí a ředitelem firmy ČEZ měl být.
Mluví vám do řízení firmy víc než exministr financí Kalousek?
Nepamatuji případ, kdy by nám politici mluvili do řízení firmy. Zajímají se o to, v jaké je kondici, jaká je strategie a s čím mohou počítat do budoucna. Ale ani jeden z nich nevstupoval do exekutivního řízení.
Teď se ale víc než dřív mluví o tom, že by ČEZ měl vyplácet na dividendách akcionářům, potažmo státu více.
Každý akcionář by chtěl mít stabilní a zároveň hodně vysokou dividendu. Je tedy přirozené, že se o to zajímá.
Ze slov ministra Babiše z počátku roku vyznívalo, že vaše pozice není úplně jistá. Nakonec jste to ustál. Považujete se za nenahraditelného?
Nenahraditelný není nikdo. Měl by se tak cítit každý, pokud je jen trochu egoista. Ale objektivně nenahraditelný není nikdo, je jen třeba zvážit, co by to způsobilo.
Prezident Zeman v rozhovoru pro TÝDEN prohlásil, že za vás momentálně neexistuje adekvátní náhrada...
Pan prezident to tak cítí, tak to tak asi řekl.
Také zmínil, že jste se dle něj totálně odřízl od minulého vedení, od bývalého generálního ředitele Martina Romana. Je to tak?
Už podle toho, kam ČEZ směřuje, je vidět, že kurz řídí naprosto někdo jiný. Což je podstatnější, než kdybych řekl, že to je tak, jak se ptáte. Takže je to tak, jak to chápe pan prezident.
V osobní rovině se s Martinem Romanem stýkáte?
S panem Romanem se známe dlouhou dobu. V poslední době se nestýkáme, protože nemáme důvod, proč se sejít, a protože on sám se v České republice moc nevyskytuje. Nebyl důvod ani příležitost.
A kdyby se příležitost naskytla? Od kamarádů se přece neodstřihává.
My ten vztah nemáme nastavený tak, že spolu půjdeme na pivo jen proto, abychom zavzpomínali na staré časy. Tak to nikdy nebylo. Ani nevím, co bychom si říkali. Ale když ho potkám, určitě nepřejdu na druhou stranu chodníku.
Jeho odborné rady by se vám mohly hodit, byl mužem číslo jedna české energetiky řadu let...
S Martinem Romanem se rozhodně neradím.
Říkáte, že ČEZ směřujete úplně jiným směrem než předchozí vedení. Kterým?
Strategii musí ČEZ přizpůsobit energetické politice i technologickým trendům. Musíme reagovat na to, že evropská energetická politika je zpackaná. Evropa směřovala k naprosto liberálnímu trhu. Jenže státy si to postupně začaly dělat po svém. To je totálně nelogické, vůbec to nehraje podle jedné tóniny. Navíc přicházela různá dotační schémata a podpora obnovitelných zdrojů.
Jak by se tedy měl ČEZ v tom prostředí - podle vás zpackaném - pohybovat?
Máme tři priority. Za prvé, chceme se soustředit na provozování velkých klasických elektráren. Jen hledáme, kde najít další úspory. Za druhé, chceme jít výrazně směrem k zákazníkům - mají své potřeby, pocity a přání. A za třetí, musíme hledat další příležitosti, kde růst.
ČEZ dlouho neměl u zákazníků nejlepší jméno, stovky tisíc od něj utekly. Jak to chcete napravit?
V tomto ohledu je třeba přizpůsobit obchodní filozofii firmy. Retailovým, koncovým zákazníkům chceme nabízet lepší, kvalitnější, levnější produkty. A návaznými službami pokrývat celkové energetické potřeby občanů. Tedy když za pár let lidé v rodinných domcích mimo hlavní aglomerace budou chtít mít malý vlastní zdroj na střeše a k tomu baterku, tak bychom měli být těmi, kteří jim to dodají. Nechceme, aby se stalo to samé co v telekomunikacích, kdy hlavní hráči zaspali.
Celý rozhovor si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 29. září 2014.