Zvedněte u nás platy! vyzve "počtář" Sobotka Francouze a Rakušany

Ekonomika
15. 8. 2017 14:11
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a rakouským premiérem Christianem Kernem jednat o odstraňování mzdového dumpingu a sbližování výdělků v zemích EU. Chystá se je na schůzce v Salcburku vyzvat k tomu, aby francouzské a rakouské firmy v Česku výrazněji zvyšovaly pracovníkům mzdy. 

Jednání v Salcburku se koná 23. srpna v takzvaném slavkovském formátu. Vedle českého a rakouského premiéra a francouzského prezidenta dorazí i předseda slovenské vlády Robert Fico. Sobotka podotkl, že se tak sejdou zástupci dvou nových a dvou starých zemí EU. Francie i Rakousko kritizovaly třeba nižší mzdy českých řidičů. Požadovaly, aby na jejich území pobírali stejně jako domácí šoféři.

Podle premiéra úřad vlády propočetl, kolik času by zabralo sbližování výdělků v ČR a ve Francii. "Pokud by to probíhalo nynějším tempem, tak by to trvalo zhruba 222 let, než by české mzdy dohnaly ty francouzské. Pokládáme to za zcela nepřijatelné a nemožné," řekl předseda vlády.

Představitelé západních zemí mzdový dumping kritizují. Podle nich východní státy profitují z nižší ceny práce svých pracovníků. Macron to před nedávnem kritizoval. "Prezident Macron hodil na stranu východní Evropy klacek. Nevšiml si ale, že to byl bumerang. Jednoznačně to vracím zpátky. V Česku je víc než 450 francouzských firem se 63 tisíc zaměstnanců. Správný je vzkaz, aby neexportovaly dumping," řekl po jednání s premiérem předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj francouzské automobilce v Česku "nikdo nebrání dynamicky zvyšovat mzdy". Odborář věří, že se podaří vyjednat i dohodu o vysílání pracovníků.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře jsou zájmy východních a západních států společné. "Jestliže staré země mají problém s našimi nízkými mzdami, my ho máme také... Z vnitřního trhu musí všechny státy čerpat podobně. Nemůžeme se shodnout na tom, že navždy budeme mít dvě Evropy," podotkl. Dodal, že české výdělky odpovídají asi třetině německých, čtvrtině dánských a pětině lucemburských příjmů. Ke sbližování mezd podle Chmelaře může pomoci například i nastavení investičních pobídek v Česku.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ