Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) zřejmě předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy už v květnu. Bude obsahovat minimálně dvě varianty. On-line deníku TÝDEN.CZ to sdělila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.
"Jaké konkrétní varianty bude obsahovat, je v tuto chvíli předčasná otázka, zřejmé je, že bude zohledňovat jak návrh odborů (zvýšení z osmi tisíc na 8600 korun - pozn. red.), tak návrh zástupců zaměstnavatelů (zvýšení na 8400 korun)," řekla Filipová. Teoreticky je ovšem možná ještě třetí, kompromisní varianta. V březnu totiž Müllerová řekla poslancům, že je připravena s odbory i zaměstnavateli projednat zvýšení o 500 korun na 8500 korun.
O zvýšení minimální mzdy jednali zástupci vlády s odboráři a zaměstnavateli na zasedání tripartity v dubnu. Nakonec se však na žádném výsledku neshodli. Pro odboráře ovšem byl úspěch, že zástupci podnikatelů kývli alespoň na navýšení o 400 korun. Původně byli totiž zcela proti.
Problémy se ovšem dají čekat i na vládě. Podle Müllerové totiž zvýšením minimální mzdy, která naposledy rostla v roce 2007 a kterou u nás bere až 120 tisíc lidí, nejsou příliš nadšení ekonomičtí ministři. Mohla by se tak opakovat dva roky stará situace, kdy tehdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) přišel na vládu s podobným návrhem, ta jej však podle premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli špatné ekonomické situaci státu zamítla.
Müllerová: Zvýšit minimální mzdy není levicové
Sama Müllerová je ovšem zvýšení nakloněna. Čistá minimální mzda jednotlivce je podle ní 7120 korun a životní minimum 3410 korun. Od roku 2005 do roku 2012 se přitom náklady na bydlení zvýšily v průměru o 42 procent. Podíl čisté minimální mzdy a životního minima zvýšeného o náklady na bydlení ale za posledních pět let klesl ze 117 na 78 procent.
"Dostali jsme se do situace, kdy životní minimum spojené s náklady na bydlení u mnoha lidí přesahuje minimální mzdu," varovala v novinách Práce a sociální politika. Důsledky jsou podle Müllerové jasné. "I lidé, kteří pracují a vydělávají, musí nakonec žádat a také mají nárok na to, aby jim stát dával sociální dávky," konstatovala ministryně.
To podle ní není správné. "Jsem přesvědčena o tom, že člověk, který pracuje, by se také svou prací měl uživit a neměl by se dostat do situace, že musí po státu žádat ještě sociální dávky," dodala Müllerová s tím, že z těchto důvodů nepovažuje zvýšení minimální mzdy za levicový požadavek.